Abychom byli efektivní, musíme být nadstraničtí, říká předseda Milionu chvilek pro demokracii

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek pro demokracii se sešlo čtvrt milionu lidí, tehdy zhruba stejně jako v červnu. Spolek požaduje odvolání ministryně spravedlnosti Marie Benešové a také, aby se premiér Andrej Babiš zbavil Agrofertu. Co když premiér ultimáta nesplní? A jak dlouho jsou odhodlaní demonstrovat? Odpovídá předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

Premiér Andrej Babiš vyměnil ministra spravedlnosti za Marii Benešovou, vyšetřování kauzy Čapí hnízdo bylo v září zastaveno, premiér už není trestně stíhaný. To vše podle Mikuláše Mináře nahrává tomu, že lidé ztrácí důvěru ve spravedlnost.

„Ukazuje se, že střet zájmů pana premiéra se rozšířil o čtvrtý pilíř, že má vliv i na justici,“ říká.

Další z požadavků spolku je, aby se premiér zbavil skupiny Agrofert a médií, která pod Agrofert spadají.

„Není fér, když člověk, který má politickou moc, zároveň spolurozhoduje o státních dotacích a zakázkách. Zároveň není fér, že vlastní skoro třetinu mediálního trhu – média by měla kriticky kontrolovat politiky, a ne o nich mlčet nebo tendenčně informovat,“ argumentuje.

Každý by byl lepší než Babiš

Podle Mináře by měl být premiérem kdokoliv z hnutí ANO, kdo nemá tak obrovské problémy a tak velký střet zájmů. „Každý by byl lepší než pan Babiš, jediný větší problém bych měl s panem Faltýnkem…,“ upřesňuje.

Andrej Babiš prohlásil, že žádný z požadavků nesplní. Co bude dál? „Pokud skutečně nerezignuje do konce roku, tak jsme slíbili, že 7. ledna ohlásíme termín a způsob dalších protestů,“ říká.  

A proč se Milion chvilek pro demokracii nechce stát politickou stranou? „Chceme bránit nadstranická pravidla. Abychom to mohli dělat co nejefektivněji, tak musíme být nadstraničtí,“ vysvětluje.

Spustit audio
autoři: Marie Bastlová , prh

Odebírat podcast

Související