Absolvovat koncert Lucie je jako uběhnout maraton, říká Michal Dvořák

Hostem Radiožurnálu Sport byl hudebník a sportovec Michal Dvořák. V dětství studoval hru na klavír, po gymnáziu šel studovat FTVS. Prošel několika kapelami, než se stal jedním ze zakládajících členů kapely Lucie. Je víc sportovec, nebo hudebník? A jak se prolíná hudební kariéra se sportovními disciplínami? Ptal se Jan Pokorný.

Dětství měl prý rozdvojené: „Hrál jsem na piáno a pral jsem se s babičkou, kdy můžu jít za rukama ven,“ směje se. Kromě babičky na něj měl vliv jeho otec. „Táta byl můj vzor. Byl to horolezec a lyžař a hodně cestoval.“ Půl roku poté, co nastoupil na sportovní gymnázium, Michal založil první kapelu. „To byla taky revolta proti systému. Jezdil jsem na skejtu a hráli jsme bigbeat,“ vzpomíná.

Sledujte sportovní hosty na vlastní oči. Vysíláme živě každý den na kamerách zde.

Když byl v pátém ročníku FTVS, zažil raketový vzestup kapely Lucie – a školu už nedokončil. „Měl jsem našlápnuto na to být dobrým sportovcem, ale zvítězily múzy,“ směje se Michal Dvořák. Přesto se jeho hudební dráha s tou sportovní čas od času propojí. „S Tomášem Belkem jsme dělali demo pro Slavii, napsal moc hezký text o symbolu vítězství. Nakonec to nedopadlo, protože nebyly peníze na natočení.“

A co sport a další členové kapely Lucie? „Kytarová sekce ke sportu nikdy moc netíhla,“ vzpomíná. „Ale jednou jsme hráli fotbalový ve Chvaleticích. Robert byl v bráně v hokejové výzbroji. Zarytě mlčel a tvářil se velmi zarputile, že jsme ho tam postavili,“ směje se.

autoři: Jan Pokorný ,

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.