4 důkazy, že moderní technologie pomáhají v boji proti vyhazování jídla

Nakupovat máme chodit s napsaným seznamem – jen tak se podle expertů vyhneme tomu, že přijdeme domů i s potravinami, které úplně nepotřebujeme. A plýtvání jídlem se snaží bránit i samotné firmy. Už teď si můžete koupit chytré lednice, které pomohou nenakupovat zbytečně. A užitečným pomocníkem může být také například mobilní aplikace, která nás upozorní na jídlo, které se doma brzy začne kazit.

„Jsem v práci, děti jsou mezitím doma s manželem, vyjedí ledničku – a já nevím. Snědli to, nesnědli? Potřebovala bych to vědět, abych nemusela chodit dvakrát. Domů a ještě do obchodu,“ přemýšlí paní Eva, matka čtyř dětí z Plzně.

Právě takovou věc už vymysleli někteří výrobci ledniček. Zabudovali do nich kamery. A lednice pak umí na mobil poslat snímek svého obsahu.

Nejenže by si tak paní Eva ušetřila cestu, ale nekupovala by ani potraviny navíc. Právě nepromyšlené nakupování je jednou z našich největších chyb, připomněla Anna Strejcová z organizace Zachraň jídlo.

Čtěte také

„Lidé nakupují impulzivně, příliš neplánují, co zrovna ten den koupí. Nepodívají se třeba do ledničky, co už tam mají. Případně když žijí v páru, tak se třeba nedomluví s partnerem, kdo co zrovna nakoupí.“

Zázračné modré světlo?

Někteří výrobci chladniček pak umísťují do přihrádek na ovoce a zeleninu modré světlo. Tvrdí, že tak plody vydrží déle čerstvé. Nad možným důvodem zauvažoval Jiří Rupich ze Státního zdravotního ústavu.

lednice, lednička, kuchyně, chladnička

„Potraviny, které jsou živé – což ovoce a zelenina pořád ještě je, když si to kupujeme – tak potřebují pro určitý metabolismus, co v těch buňkách pořád ještě probíhá, tak potřebují červené světlo a modré světlo.“

S dalším nápadem, jak předejít vyhazování jídla, pak přišli mladí vědci z Kalifornie. Vyvinuli mobilní aplikaci, která vytvoří seznam nakoupených potravin včetně data jejich spotřeby. Chytrý telefon pak posílá upomínky na jídlo, které byste už měli sníst. A k tomu přidá i příslušné recepty.

Mobilní aplikace mohou oslovit mladé

Originální řešení našel i americký řidič nákladních aut Richard Gordon. Nechtěl vyhazovat jídlo, které mu na cestách přebývalo. A tak vymyslel aplikaci, která vyhledá nejbližší charitu, farmu nebo alespoň kompost, kam je možné jídlo přivézt, aby neskončilo v koši na dálničním odpočívadle.


Z průzkumů vyplývá, že nejvíce vyhazují mladí lidé ve věku 18–29 let. Mají také méně času na to potraviny zpracovat.

Právě mobilní aplikace by mohly oslovit mladé lidi, kteří prý plýtvají jídlem ze všech nejvíc.

„Z průzkumů vyplývá, že nejvíce vyhazují mladí lidé ve věku 18–29 let. Mají i méně času na to potraviny zpracovat. Protože přijdou domů z práce večer a potom třeba nemají čas si vařit,“ upřesnila Anna Strejcová z iniciativy Zachraň jídlo. Na každého Čecha podle statistik průměrně vychází až 80 kilogramů vyhozeného jídla ročně.

autor: eku
Spustit audio