Zlata Adamovská a Jan Přeučil vzpomínají na Dušana Kleina: Vše měl promyšlené a herce nenásilně vedl

Natočil legendární básnickou sérii v titulní roli s Pavlem Křížem. Divácky úspěšné bylo také jeho drama z protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí, věnoval se také televizní tvorbě, točil například detektivní seriál Hříchy pro pátera Knoxe. Režisér Dušan Klein zemřel ve věku 82 let. Ve vysílání Radiožurnálu na něho vzpomínají herečtí kolegové Zlata Adamovská a Jan Přeučil.

Byl naprostý profesionál, vždy absolutně připraven. Na place věděl přesně, jak bude vše vypadat,“ shodují se oba herci.

Čtěte také

Zlata Adamovská s režisérem Kleinem spolupracovala už od mládí: „Dokázal mladé herce naučit existovat před kamerou. Aby věděli, proč vstávají, proč si sednou. Měl předem promyšlené záběry a svou představu dokázal sdělit laskavou formou. Nenásilně vás dovedl tam, kde vás chtěl mít,“ popisuje herečka.

Příjemný, aktivní a pozitivní

Jan Přeučil byl Kleinův dlouholetý přítel a soused. Chodívali spolu probírat řemeslo nad sklenku vína do vinohradské kavárny. „Měl smysl pro osobitý humor, který se projevoval i ve filmech o básnících. Jeho humor a vztah k životu byl příjemný, aktivní a pozitivní,“ shrnuje herecký kolega.

Byl člověk s velkým Č: vlídný a laskavý. Je mi smutno,“ uzavírá herečka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.