Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Postel, která spadla s Evou Vejmělkovou: jak na zámku Krásný Dvůr vzpomínají na Básníky

Prostory zámku Krásný Dvůr u Podbořan na Lounsku jsou pro návštěvníky dodnes spojené s postavou Píšťalky. V seriálu Kamerou po Česku si připomeneme film režiséra Dušana Kleina Jak básníkům chutná život z roku 1987. V roli Píšťalky bydlela na zámku herečka Eva Vejmělková a Pavel Kříž coby mladý lékař Štěpán Šafránek tam za ní chodil.

Vojtěch Holub bydlí v České Lípě a sem na nádvoří zámku Krásný Dvůr s manželkou Dominikou přijeli na kole ze Žatce, kde jsou na dovolené.

Slavné průčelí a ložnice

Já bych potřeboval vidět tu postel. Jak pod Vejmělkovou s Křížem spadla. Takhle zvenku to nepoznávám,“ směje se. „Tady Rudolf Hrušínský maloval ten zámek, když byl v depresi,“ připomíná jeho partnerka.

Čtěte také

Že si návštěvníci film se zámkem často spojují, to dobře ví taky průvodkyně Šárka Kovaříková: „Průčelí se ve filmu objevilo, maluje ho tam neustále dokola Rudolf Hrušínský a návštěvníci ho poznávají. Ptají se, jestli se na zámku náhodou nenatáčeli Básníci.“

Filmaři opravdu pracovali i v zámecké ložnici. „Tam jim spadla postel, ovšem samozřejmě to nebyla naše historická postel, přivezli si vlastní. Je tam vidět taky chodba, když jde prohlídka, jsou vidět záběry na dveře do další místnosti a tak,“ upřesňuje paní Kovaříková.

Ovšem dveře, kterými Štěpán Šafránek utíkal tajnou chodbou, ve skutečnosti vedou do koupelny.

Vyzkoušet si pocit před kamerou

V Básnících si zahráli taky místní. Krásnodvorští se ve filmu objevili třeba jako návštěvníci při prohlídce zámku. Filmování si tehdy nenechal ujít ani Jindřich Zedník. Dlouholetý předseda Tělovýchovné jednoty a dřív taky starosta obce.

Zúčastňoval jsem se, natáčení je přitažlivé pro každého. Šanci dostali občané, kteří neměli žádnou představu, jaké to je, stát před kamerou,“ uvažuje.

Vzpomínky na dobu před čtvrt stoletím se už ale rozplývají: „Je to strašně dlouhá doba a málokdo si na to vzpomene. Jo když dají opakovačku v televizi...“ usmívá se.

Vzpomínky veselé i smutné

A jaká je jeho nejvýraznější vzpomínka? „Lidi se nejvíc bavili u scény z ložnice. Věděli, že postel nikoho neunese,“ říká pan Zedník.

Režisér Dušan Klein vzpomínal na vstřícnost místních lidí. Ale taky na smutné chvilky, kdy přímo na zámku dostal Rudolf Hrušínský infarkt a sanitka ho vezla do Prahy. Tehdy to dobře dopadlo a za tři dny už zase natáčel.

autoři: Jana Vitásková ,
Spustit audio

Související