Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Postel, která spadla s Evou Vejmělkovou: jak na zámku Krásný Dvůr vzpomínají na Básníky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zámek Krásný Dvůr, jehož průčelí maloval Rudolf Hrušínský

Prostory zámku Krásný Dvůr u Podbořan na Lounsku jsou pro návštěvníky dodnes spojené s postavou Píšťalky. V seriálu Kamerou po Česku si připomeneme film režiséra Dušana Kleina Jak básníkům chutná život z roku 1987. V roli Píšťalky bydlela na zámku herečka Eva Vejmělková a Pavel Kříž coby mladý lékař Štěpán Šafránek tam za ní chodil.

Vojtěch Holub bydlí v České Lípě a sem na nádvoří zámku Krásný Dvůr s manželkou Dominikou přijeli na kole ze Žatce, kde jsou na dovolené.

Slavné průčelí a ložnice

Já bych potřeboval vidět tu postel. Jak pod Vejmělkovou s Křížem spadla. Takhle zvenku to nepoznávám,“ směje se. „Tady Rudolf Hrušínský maloval ten zámek, když byl v depresi,“ připomíná jeho partnerka.

Čtěte také

Že si návštěvníci film se zámkem často spojují, to dobře ví taky průvodkyně Šárka Kovaříková: „Průčelí se ve filmu objevilo, maluje ho tam neustále dokola Rudolf Hrušínský a návštěvníci ho poznávají. Ptají se, jestli se na zámku náhodou nenatáčeli Básníci.“

Filmaři opravdu pracovali i v zámecké ložnici. „Tam jim spadla postel, ovšem samozřejmě to nebyla naše historická postel, přivezli si vlastní. Je tam vidět taky chodba, když jde prohlídka, jsou vidět záběry na dveře do další místnosti a tak,“ upřesňuje paní Kovaříková.

Ovšem dveře, kterými Štěpán Šafránek utíkal tajnou chodbou, ve skutečnosti vedou do koupelny.

Vyzkoušet si pocit před kamerou

V Básnících si zahráli taky místní. Krásnodvorští se ve filmu objevili třeba jako návštěvníci při prohlídce zámku. Filmování si tehdy nenechal ujít ani Jindřich Zedník. Dlouholetý předseda Tělovýchovné jednoty a dřív taky starosta obce.

Zámek Krásný Dvůr z filmu Básníci návštěvníci poznávají

Zúčastňoval jsem se, natáčení je přitažlivé pro každého. Šanci dostali občané, kteří neměli žádnou představu, jaké to je, stát před kamerou,“ uvažuje.

Vzpomínky na dobu před čtvrt stoletím se už ale rozplývají: „Je to strašně dlouhá doba a málokdo si na to vzpomene. Jo když dají opakovačku v televizi...“ usmívá se.

Vzpomínky veselé i smutné

A jaká je jeho nejvýraznější vzpomínka? „Lidi se nejvíc bavili u scény z ložnice. Věděli, že postel nikoho neunese,“ říká pan Zedník.

Režisér Dušan Klein vzpomínal na vstřícnost místních lidí. Ale taky na smutné chvilky, kdy přímo na zámku dostal Rudolf Hrušínský infarkt a sanitka ho vezla do Prahy. Tehdy to dobře dopadlo a za tři dny už zase natáčel.

autoři: Jana Vitásková ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.