Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Místní ve vedlejší roli: seriálové městečko Doktora Martina oživili komparzisté z Velkých Karlovic

Uznávaný chirurg musí kvůli pochybení vyměnit lukrativní místo v Praze za praxi ve valašském pohraničí. Tak začíná seriál Doktor Martin v hlavní roli s Miroslavem Donutilem. Příběh nerudného lékaře zasadili tvůrci z České televize do Velkých Karlovic, malebné obce s dřevěnými chalupami a krásnou přírodou.

Do své nové životní etapy vstoupil doktor Martin v podání Miroslava Donutila na železniční zastávce ve Velkých Karlovicích. Zastávka i celé městečko se ovšem pro seriál přejmenovaly na Protějov.

Klikatou silničkou se seriálový doktor vydal do místa svého působiště. Jen několik desítek kroků od zastávky stojí dřevěný valašský kostel – i ten si v seriálu zahrál.

Infocentrum místo lékárny

Odtud vede naše cesta dál k informačnímu centru Velkých Karlovic. Nachází se ve starém fojtství, kam tvůrci seriálu umístili lékárnu. Vědí turisté, kteří jsou tu na výletě, že právě navštívili seriálovou lékárnu?

„Jo, seriál jsme sledovali, rozpomene se po chvíli návštěvník z Orlických hor. Bylo to pěkné. Ta hospůdka tam taky byla,“ přidává se jeho žena. „Možná jsme se sem vydali i kvůli tomu seriálu,“ usmívají se.

Čtěte také

Během natáčení se infocentrum měnilo na lékárnu asi šestkrát. „Bylo to trošku náročnější, ale postupem času jsme na to přivykli, popisuje jeho vedoucí Dagmar Stoklasová.

Filmaři potřebovali nějaký natáčecí den u nás v interiérech, takže jsme den předem vše vystěhovali, pak se točilo a posléze jsme se zase nastěhovali. Ze začátku to bylo trochu dobrodružství, pak už to byla rutina a vzájemně jsme se respektovali.“

Útrapy filmových komparzistů

Velké Karlovice alias Protějov jsou největší obcí Zlínského kraje. I v seriálu bylo městečko plné života, a tak filmaři často využívali místní komparzisty.

Seriál Doktor Martin - Velké Karlovice jako Protějov (infocentrum - seriálová lékárna)

„Ze začátku to bylo velice zábavné, protože jsme nevěděli, jak takové natáčení probíhá. Ale jak čas plynul a byli jsme tam častěji, bylo to spíš zdlouhavé, protože komparzisté hodně čekají, jestli na ně vůbec přijde řada. Jinak to bylo fajn,“ vzpomíná Petra Křupalová.

Stejně jako seriálový Protějov, i Velké Karlovice před časem hledaly nového praktického lékaře. Podařilo se a už více než rok tu ordinuje nový obvoďák.

autoři: Roman Verner ,
Spustit audio

Související