Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

V seriálu Já, Mattoni si zahrála i někdejší lázeňská hala. Dnes slouží jako vyhledávané kino

Jméno Heinricha Mattoniho je spojené zejména s jeho úspěšným podnikáním při stáčení a prodeji minerální vody v Kyselce u Karlových Varů. Právě proto se bývalé lázně objevily i v seriálu České televize Já, Mattoni. Přímo v Kyselce se natáčelo v blízkosti lázeňského pavilonu. Ten už svému původnímu účelu dávno neslouží. 

Do kina v Kyselce právě přicházejí prázdninoví diváci. Po nákupu lístků usedají do starých sedaček, pod nádhernými vyřezávanými trámy. 

Když jsme sem šli, jeden pán nám říkal, že tu je krásné kino. Bála jsem se, aby to nebylo kino jako v Praze, ale je to opravdu staré, krásné kino. I s tou vůní,“ popisuje paní Petra, provázená manželem Tomášem. „Obdivujeme třeba výtvarně ztvárněné krovy nad našimi hlavami,“ pochvalují si.

Klasický gong, opona se rozevírá a na filmovém plátně se odehrávají úvodní scény hraného filmu.  Za malým okénkem v promítárně je i tentokrát  pamětník Josef Coufal. „Promítám od roku 1962. Dřív jsme hráli za korunu, za dvě,“ usmívá se.

Bývalá Trinkhalle stále slouží

Právě kino v Kyselce si před časem zahrálo i v seriálu Já, Mattoni. Kdysi totiž sloužilo jako hala pro lázeňské pitné kúry. V útulný biograf se hala proměnila až v 50. letech minulého století. I kvůli této přestavbě vypadala stavba v seriálu trochu jinak než na historických fotografiích.

Čtěte také

Oproti starým záběrům byla budova zjednodušená, zmizely věžičky i velká prosklená kupole,“ přibližuje proměnu lázeňské stavby regionální badatel Ladislav Sýkora.

Kromě klasického promítání se tu dnes hraje i divadlo a konají koncerty a přednášky. „Pokud by měl někdo zájem se do budovy podívat, rád mu to osobně umožním,“ slibuje nezávislý starosta obce Aleš Labík.

Bývalá Trinkhalle byla v podstatě jedinou stavbou původní Mattoniho Kyselky, která se v televizním seriálu nakonec objevila. Jinak se exteriéry točily jinde.

autoři: Zdeněk Trnka , als
Spustit audio

Související