Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

„Nebe se zatáhlo a sněžilo až do rána.“ Letopisy Narnie se natáčely v Tiských stěnách

Tiské stěny na Ústecku jsou častým cílem filmařů a to hlavně kvůli atraktivnímu prostředí plnému pískovcových skalních věží. V dalším dílu seriálu Kamerou po Česku se vydáme po stopách kasovního trháku Letopisy Narnie, dílu nazvaného Lev, čarodějnice a skříň.

„Přijeli, zkoumali, vyptávali se. V listopadu tady opravdu býval sníh, ale ten rok jim opravdu nebylo přáno,“ vypráví Drahomíra Žákovská, která v době natáčení pracovala v pokladně u vstupu do skalního města.

Čtěte také

Jdeme od horního vstupu do skal směrem na místo, které měli filmaři pro natáčení pronajaté. „Nechtěli umělý sníh, protože dělá víry,“ vzpomíná s tím, že filmaři tehdy říkali, že počkají 14 dní, a pak natočí film někde jinde.

Počasí se ale náhle změnilo. „Jako kdyby to pánbůh vyslyšel, ve čtyři hodiny se zatáhlo a začalo sněžit až do osmi hodin do rána. Každý den napadlo 70 čísel čerstvého sněhu,“ usmívá se.

Kopie skály do interiéru  

Paní Drahomíra přidává několik malých drbů o hercích. Třeba herečka, která hrála bílou čarodějnici, je opravdu maličká vzrůstem. Nebo že faun, pan Tumnus, se přátelil s místními lidmi. „Pana Tumnuse mi bylo strašně líto, bylo opravdu minus osm a on měl jenom košilku,“ vypráví.

Na vlastní oči také viděla, jak filmaři dělali otisk skály, aby mohli její kopii postavit v interiéru. „Nastříkali na to umělou hmotu, počkali, až to ztvrdne, a pak to dali dolů,“ ukazuje s tím, že filmaři pak kartáči skálu místo vedle místa očistili.

Tiské stěny kromě Letopisů Narnie zažily natáčení několika dalších filmů. Třeba válečného dramatu Tenkrát v ráji, německá produkce tam točila scény k filmům Poutnice a Götz. Tiské skály je možné vidět i v pohádce Pravý princ.

autoři: Daniela Pilařová , prh
Spustit audio

Související