Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Staré nástěnné malby, azbuka a malebná krajina. Kostel v Boleticích se objevil i v Nabarveném ptáčeti

Ve Vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku cvičí vojáci. A točí tam i filmaři. Dominantou malebné a opuštěné krajiny je kostel svatého Mikuláše, který patří mezi nejstarší jihočeské církevní stavby. Před třemi lety v něm režisér Václav Marhoul natáčel film Nabarvené ptáče.

Kostel je v současné době využívaný na svatby a kulturní akce jsou velmi omezené vzhledem k nejistotě, která panuje. Kostel není otevřený pravidelně o víkendech, prohlídky jsou spíše na telefonické objednání,“ přibližuje Lenka Augustinová, členka spolku Radost pro všechny, který se o kostel stará.

Kostel je jedna z nejstarších sakrálních památek v jižních Čechách, v poslední době ji nejvíce proslavil film Nabarvené ptáče. Ve filmu se odehrávaly scény různých bohoslužeb a také pohřby.

„To se v dnešní době v kostele neděje, ale díky filmování jsme se na chvilku přenesli do doby, kdy kostel vypadal opravdu tak jako kdysi. Byl to moc hezký pohled,“ pochvaluje si Lenka Augustinová.

Čtěte také

Václav Marhoul snímek Nabarvené ptáček natáčel v roce 2018. Kromě Nabarveného ptáčete se kostel svatého Mikuláše objevil také ve filmu Údolí včel režiséra Františka Vláčila.

Kostel okupovali vojáci

Boční stěny lemují také pozůstatky pobytu sovětských vojsk ve vojenském újezdu Boletice.

„Jsou tady od roku 1968, kdy sem tenkrát sovětská armáda přišla. Od pamětníků jsme se dozvěděli, že než byla postavená kasárna, tak tady vojáci bydleli, měli tady postavené třípatrové palandy,“ dodává.

Přímo z boční strany kostela se nachází hřbitov, který byl ještě před pár lety poničený. Náhrobky jsou dnes už členitě srovnané, na brigády docházeli pacienti z psychiatrické léčebny Červený dvůr.

„Bez jejich pomoci bychom hřbitov nikdy nesrovnali. Náhrobky jsou dány náhodně, neexistuje žádná dokumentace. Tak, jak se nám to líbilo, tak jsme je narovnali,“ ukazuje.

Lákavá pro filmaře

Pro filmaře je kostel a celá boletická krajina lákavá. „Kostelík tím, že byl dlouho ve vojenském prostoru, tak je usazený v zeleni, je tu krásný klid a opravdu nádherná příroda,“ dodává.

Boletická krajina se objevila také ve filmu Poslušně hlásím s Rudolfem Hrušínským v roli vojáka Švejka. Kvůli jednomu ze záběrů nechali filmaři odstřelit věž kostela v nedaleké zaniklé vesnici Vitěšovice.

autoři: Matěj Vodička , prh
Spustit audio

Související