Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

„Já su zvyklej, je to prostě Jiříkov.“ Jak dnes vypadá místo, kde Bohdan Sláma natáčel Divoké včely?

Není tam obchod ani hospoda a v kostele už se mše neslouží. Tak dnes vypadá Jiříkov na Bruntálsku, který zažil asi největší povyražení, když tam režisér Bohdan Sláma točil film Divoké včely. Oceňovaný snímek bez příkras ukazuje příběhy lidí z pohraničí, kde se voda musí pumpovat ze studny a místo antidepresiv se používá tvrdý alkohol.

Tady to někde stálo, ten stánek z Divokých včel. Stopy tady po něm už po 20 letech nenajdeme,“ ukazuje na travnatou plochu starosta Bohumil Hrnčíř z nezávislého sdružení , zatímco se zdraví s místními. Plácek před bytovými domy se stal ikonickým místem filmu.

Právě ve zdejším ve stánku nalévala Tatiana Vilhelmová panáky „zelené“. Místní se tomu dodnes smějí. Tenkrát se u nás zelená vůbec nepila. Tady se pila bílá. Ne vodka, ale režná!“ směje se starosta. „To byl takový paradox, že tady v Jiříkově nalévají zelenou.“

Hned naproti se nacházejí bytové domy. Mají opadanou omítku a celkově působí zanedbaně. „Vypadají jako při natáčení Divokých včel. Jen sem minulý rok dali plastová okna. Obci to nepatří, má to soukromého majitele. No vidíte, nepořádek,“ krčí trochu bezmocně rameny starosta Bohumil Hrnčíř.

A co mi zbývá?“

Obcí se nese rámus motorových pil. Jan Hajduček se svým otcem řežou před bytovými domy dřevo. Chystají se na zimu. „Já tu su zvyklej, je to prostě Jiříkov, jak vám to mám říct,“ usmívá se starousedlík. „Nováčci přijdou z města, chvilku tu jsou a pak zase odjedou. Já zůstávám. Už třicet let tady žiju,“ popisuje svůj vztah k Jiříkovu. 

Starosta Bohumil Hrnčíř zvolený za nezávislé sdružení. Ty pásky jsou pod střechou kvůli vlaštovkám.

S pivem v ruce na schodech bytovky pokuřuje muž neurčitého věku, který se představuje jako Petr. Vyloudit v jeho vrásčité tváři úsměv je prakticky nemožné. „Nic moc,“ odpovídá na otázku, jak vzpomíná na filmaře i jak se žije v Jiříkově. „Autobus dvakrát za den, hospoda tu není, obchod tu není,“ vypočítává neduhy příhraniční obce. A proč zůstává?  „A co mi zbývá?“ krčí odevzdaně rameny. 

Mladí z Jiříkova odcházejí

Kousek od bytových domů je budova, kterou filmaři tehdy proměnili v hospodu, ve které Pavel Liška tančil jako Michael Jackson. „Ale to bylo tenkrát úplně jinak přestavěný. Tohle hospoda nikdy nebyla. Tohle byl vždy náš malý kulturní dům,“ vysvětluje starosta Bohumil Hrnčíř.

Stojíme uprostřed obce. Za námi je odsvěcený kostel, před námi budova, kde býval obchod a hospoda. Stavby už svému účelu neslouží. „Co se týká kostela, tam se mše nedělají ani se nekáže. Tady se zase ani nenalívá, ani nepije. Je to smutný, ale je to tak,“ konstatuje věcně. „Mladí tu ubývají, protože práce není. Zůstávají jen důchodci,“ uzavírá prohlídku Jiříkova starosta Bohumil Hrnčíř.

Úžasní lidé a ponuré mlhy

Do Jiříkova se ale občas lidé i stěhují. Jako třeba 53letá Bára Škrbelová.  Bývalá manažerka nadnárodních firem našla zázemí ve staré chalupě kousek od kostela. Odešla z korporátních společností a živí se výrobou džemů, hořčic a dalších dobrot.

Do Jiříkova se lidé i stěhují. Jako Bára Škrbelová. Živí se výrobou domácích džemů, hořčic a dalších dobrot.

„Tady jsem zrovna včera dělala grilovací omáčky z meruněk. A teď mám tady naloženou hořčici,“ ukazuje nadšeně ve své kuchyni. „Mně se v Jiříkově strašně líbí. Já to považuji za jedno z nejhezčích míst na světě,“ vypráví nadšeně.

A ponurý život Jiříkova, který zachytil Bohdan Sláma v Divokých včelách? Vnímám to trošku v zimě, když padnou mlhy a několik měsíců nevyjde slunce. Ale jinak ne. Protože už jsem se tady seznámila se spoustou lidí a jsou úžasní!“ zdůrazňuje bývalá manažerka Bára. V Jiříkově dokonce obnovila knihovnu. Stala se čtenářkou číslo jedna. V evidenci už má téměř osm desítek lidí.

autoři: Andrea Brtníková , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.