Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Čert v kostele a vymodlený sníh. Šumavský Mouřenec se objevil v pohádce Anděl Páně

V seriálu Kamerou po Česku se dnes vydáme po stopách anděla Petronela, čerta Uriáše, Dorotky nebo hraběte Maxmiliána. Potkali se v pohádce Anděl Páně, kterou natočil režisér Jiří Strach na přelomu let 2004 a 2005. Pohádka si díky své oblibě mezi diváky vydobyla pevné místo ve vánočním hlavním vysílacím čase České televize. V záběrech můžeme poznat hrady Křivoklát nebo Český Šternberk. Významná část Anděla Páně ale vznikla na Šumavě, třeba na nádvoří hradu Kašperk.

Sníh jsem si vyprosil

Nebeský popleta anděl Petronel a škodolibý čert Uriáš se vrátili na Šumavu. Jiří Strach sem totiž opět umístil některé scény z pohádky Anděl páně 2

„Potřebovali jsme, aby pohádka byla na sněhu, tak jsme hledali vysoko položený hrad,“ vysvětluje režisér Jiří Strach, jak našli hrad Kašperk. „Anděl Páně díky tomu získal celou šumavskou scenérii. Vzpomínám na dobrotu zdejších lidí, kteří nám pomáhali,“ dodává.

Jak to bylo se sněhem? „Bylo devět nad nulou a nikde ani vločka sněhu. Pomyslel jsem si, Panebože, jestli chceš mít film pěkný, koukej nasněžit – takže sníh jsem si vymodlil,“ usmívá se režisér.

Nejhezčí kostel na Šumavě

Jsme na Mouřenci, u osm set let starého šumavského kostela nad Annínem. „Je to nejhezčí kostel na Šumavě. Scénář předepisoval nějaký odlehlý kostel nebo kapli. Přivezli mě sem a mé filmařské srdce zaplesalo,“ vzpomíná Jiří Strach.

Sv. Mouřenec

Natáčelo se tu několik scén, kdy se Anděl Páně ptá Panny Marie, jestli už splnil to, co měl, a potom závěrečná scéna. „Dodnes tady Klárku Issovou jako Pannu Marii vidím, jak se nad oltářem vznáší,“ připomíná autor filmu.

Jak se potýká s tím, že během natáčení přivedl do kostela čerta? „Jestli mohou do kostela chodit hříšní lidé, jeden čert může taky,“ říká režisér shovívavě. Odvezl si odtud nejen pohádku, ale i budoucí ženu: „Ano. Pánbůh viděl, že mu točím reklamu, a říkal si, jak se klukovi odměnit. Tak mi poslal do života bezvadnou holku.“

Čtěte také

Do Mouřence se pak Jiří Strach vrátil ještě jednou při natáčení pohádky Tři životy.

Tajemná prádelna v Anníně

V Anníně společně míříme do jednoho z domků. „Sem přivezl Davida Švehlíka, aby ho přemaskovali z ošklivého nuzáka na hraběte Maxmiliána. V zimě to tu hercům sloužilo jako improvizovaná maskérna,“ vysvětluje paní domu a režisér neskrývá překvapení.

„To bylo tady? To jsem skutečně nevěděl. Možná by stálo za to na tento dům vyrobit mosaznou cedulku s nápisem v této prádelně se líčil David Švehlík,“ směje se.

autoři: Lukáš Milota ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.