Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Seriál Rapl: Krušné natáčení v Krušných horách, vzpomíná herec Hynek Čermák

Jáchymovská radnice, bývalá německá továrna nebo opuštěná chalupa v krušnohorské osadě Ryžovna. Všechna tato místa mají jedno společné – točil se tady seriál Rapl. Hlavní postavou je major Kuneš, kterého hraje Hynek Čermák. A i když od odvysílání první série letos uplynulo šest let, místní lidé na seriál nezapomněli.

Čtěte také

Po stopách Rapla se do Krušných hor přijela podívat třeba Daniela z Poděbradska. „Tady se točilo, jak byla jejich zavražděná kolegyně zamotaná do igelitu,“ ukazuje například v bývalé německé továrně. Stavba továrny začala v roce 1938, od roku 1939 byla v provozu. Později přešla do rukou jáchymovských dolů.

Seriál mě moc zaujal, mimo jiné třeba to, jak se často tu herci museli nořit do studené vody. V tu dobu měla čtyři, pět stupňů,“ usmívá se u chladicí nádrže plné vody také člen občanského sdružení Rosnatka Rudolf Kovařík.

Čekání na sníh

Kromě továrny se v seriálu Rapl objevuje i radnice v Jáchymově. „Radnice sloužila jen jako objekt, nic se v ní netočilo,“ upozorňuje zdejší nezávislý starosta Bronislav Grulich.

Jinak je tomu v případě osady Ryžovna. Jedna ze zdejších chalup v seriálu sehrála významnou roli, patřila totiž majoru Kunešovi. „Točilo se tu dlouho, čekalo se na sníh,“ vzpomíná majitel zdejší restaurace.

Natáčení seriálu v horských oblastech zkrátka nebylo jednoduché. Několikrát to potvrdil i herec Hynek Čermák. Přesto se do Krušných hor dodnes rád vrací jako turista. „Natáčení v Krušných horách bylo krušné, ale rád na to vzpomínám,“ prohlásil.

autoři: Andrea Štromajerová , als
Spustit audio

Související