Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Okolí přehrady Slezská Harta: bitva Johanky z Arku doplála, zbylo ticho a klid

Léto roku 1998 obrátilo naruby život hned v několika vesnicích na Bruntálsku. U přehrady Slezská Harta točil francouzský režisér Luc Besson historický velkofilm Johanka z Arku. Filmaři proměnili okolí přehrady na středověké pevnosti a kolona autobusů s komparzisty se táhla daleko za kopce. Po více než dvaceti letech míříme na stejné místo. Jak vypadá dnes?

Rostislav Vlachynský z Razové i s mečem, se kterým bojovali kaskadéři

Hukot až na Hartu

To je on, ten hrál, je z filmu, drželi ho kaskadéři,“ ukazuje mi Rostislav Vlachynský z Razové poklad. Už třiadvacet let má doma repliku excaliburu – meče s ostřím, na kterém je vidět, že prošel filmovou bitvou.

Když se odehrávala ta největší bitva, odtud na tu Hartu bylo slyšet dunění a hučení,“ vzpomíná.

Kdyby si tehdy nezranil achilovku, mohl si zahrát Irčana v první linii. Měl ale doma ubytovaného šéfa ochranky, a tak pronikl do přísně střeženého natáčecího prostoru, kam se jinak nedostali ani novináři.

Mohl zůstat vodní hrad

Tady je místo, kde se to natáčelo. Dnes zalesněné, ale je to dvacetiletý les. Tady měli filmaři zázemí včetně produkce, koní, jídelny, stanů, ubytování... Na té cestě stál autobus za autobusem, přijel v nich kompars na tu největší bitvu, kde bylo kolem 5000 lidí,“ vypráví pan Vlachynský.

Čtěte také

Když se díváme na malebnou krajinu a zátoky dál za silnicí, nechce se věřit, že tam stál hrad s vodním příkopem, vjezd do města, obří brány. Úplně jiný svět.

„Dokonce nabízeli, že by hrad na vodě někomu předali, kdyby za něj někdo vzal zodpovědnost. Nechali by ho tu jako raritu, místo, kde se natáčel film. Ale žádná obec ani povodní Odry to nechtěla, tak to zlikvidovali,“ lituje.

Překrásný konec světa

Obce Razová, Mezina, Nová Pláň... pro někoho konec světa, pro jiné dokonalá adresa, kde je klid od všeho a kde se vlastně nic neděje. Když sem přijedete, máte pocit, že čas jde jaksi pomaleji.

„Nejsou tady žádné dráty, chaty, není tu velký lodní provoz. Je tu příroda a krásná voda a to asi ti filmaři chtěli. Jinde by museli něco kamuflovat, tady to měli. A zůstalo to tak dodnes, voda je hygienicky chráněna, nestaví se tu tolik – a my místní jsme rádi, že to takhle zůstává,“ přiznává můj průvodce.

U přehrady Slezská Harta točil francouzský režisér Luc Besson historický velkofilm Johanka z Arku

Pro každého kousek ticha

Slezská Harta, nejmladší přehrada v Česku a celé okolí dodnes patří k nejklidnějším a nejmalebnějším místům v Moravskoslezském kraji. Rozruch kvůli natáčení Johanky už je dávno pryč, stopy po filmování zmizely a další akce podobných rozměrů zatím nepřišla.

Což je dobře: pro místní, pro ty, kteří sem občas přivezou lodě, pro rybáře v zátokách. Každý si tady najde kousek ticha jenom sám pro sebe.

autoři: Martin Knitl ,
Spustit audio

Související