Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Hastrman: Historie Holanských rybníků pod horou Vlhošť sahá do 16. století

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Režisér, herec a zpěvák Ondřej Havelka natáčí svůj celovečerní debut Hastrman. Kostýmy pro něj vyráběla Jana Červenková
Předchozí díl
Následující díl

Romantická oblast pod horou Vlhošť na Českolipsku – krajina rybníků, mokřadů, zaniklých mlýnů a pískovcových skal. Právě mezi zdejšími vesničkami Zahrádky, Holany nebo Stvolínky se odehrává děj filmu Hastrman, který na motivy stejnojmenného románu spisovatele Miloše Urbana v roce 2018 natočil režisér Ondřej Havelka. Hastrmana tu potkáte i dnes.

Středověké rybníky a hora Vlhošť

Stojíme na hrázi Dolanského rybníka, kudy na začátku Havelkova filmu projížděl hlavní hrdina, hastrman Baron de Caus v podání herce Karla Dobrého.

„Ty největší Holandské rybníky byly založené v pozdním středověku nebo raném novověku – datace 1605, 1607. Máme tady ale taky kmen, datum skácení 1509 nebo 1510,“ upřesňuje archeolog českolipského muzea Petr Jenč.

Z nedalekých Stvolínek sem vede červená turistická trasa a prakticky odevšad jde vidět další dominanta této oblasti – hora Vlhošť. V literatuře je často zmiňovaná v souvislosti s  Kelty, Petr Jenč ale keltský původ neobvyklého názvu Vlhošť vylučuje.

Liturgicky přesné scény

Kousek od Holanského rybníka se nachází ikonický kamenný mostek, pod kterým se hastrman ve filmu s Katynkou prochází. Hned vedle jsou zbytky starého mlýna, který se ve filmu také objevil. V této oblasti jich v minulosti bylo několik.

Čtěte také

Ve filmu si zahrál i kostel svaté Barbory, který leží asi kilometr a půl od obce Zahrádky. Právě na zdejším hřbitově oplakávala filmová Katynka svého Jakuba. U natáčení tehdy byl i administrátor zdejší farnosti Rudolf Repka.

„Požádali mě, abych jim dělal liturgického poradce, protože měli scénu z kostela. Bylo to na Velký pátek, kdy se neslouží mše svatá. Ale rozhodlo se, že na Velký pátek to být musí, tak jsme s panem režisérem vybrali scénu z velkopátečních obřadů, která se jmenuje Uctívání kříže,“ popisuje.

Zpěváci schovaní v lavicích

Kdybychom měli dobové oblečení, mohli jsme se v rámci komparsu zúčastnit, ale to nás nenapadlo. Byli jsme poschovávaní v lavicích, abychom nebyli vidět,“ směje se pan Repka. Zpívali jsme, a když to potom šlo v televizi, zjistil jsem, že sám sebe slyším, protože mám od Pána Boha silný hlas. Tak jsem byl ve filmu.

A hastrman? Toho u Holanských rybníků také potkáte  sedí na mostě u jednoho z rybníků a je kamenný.

Holany, Holanský rybník a vrch Vlhošť

 

autoři: Michal Jemelka ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?