Zdeněk Duspiva

27. duben 2009

Prahu 1. května zahalí analogová tma. A zbytek republiky bude následovat. Právě o různých aspektech vlny digitalizace, která nyní postupuje Českou republikou, mluvil s Lucií Výbornou pondělní Host Radiožurnálu Zdeněk Duspiva. Předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR odpovídal také na dotazy posluchačů, a to i v rámci on-line rozhovoru. V úterý 28. dubna bude hostem astronom Pavel Spurný.

"Digitální technologie je přirozená nová technologie, která nahrazuje starou technologii analogovou - ta už není vůbec rozvíjena. Digitalizace je všudypřítomná - od záznamů, šíření k přenos dat a podobně," uvozuje odborník na digitalizaci Zdeněk Duspiva.

Co v sobě tedy pojem digitalizace zahrnuje konkrétně? Zdeněk Duspiva se snaží celý proces přiblížit na příkladu televizního vysílání: "Televizní obraz a zvuk je rozdělen do jednotlivých prvků, kterým jsou přirazeny číselné hodnoty - jedničky a nuly. Zjednodušeně řešeno, televizní signál je řadou jedniček a nul. Je tedy lépe chráněn proti všem vlivům, to v první řadě, a v druhé řadě umožňuje lepší kapacitní využití dosavadních možností."

Pro běžného televizního diváka tedy digitalizace přinese mimo jiné i více televizních kanálů. Zatímco v analogové éře totiž v Česku vysílaly čtyři celoplošné televizní stanice, v digitálním období je k dispozici šest celoplošných sítí, v současné době po pěti televizních programech. "Digitální technologie je efektivnější, kapacitně výhodnější a umožňuje i další služby, které jsme dosud nemohli využívat," upřesňuje Zdeněk Duspiva.

Pro ty, kteří by si s digitalizací nevěděli rady, nabízí Zdeněk Duspiva i informační linku zřízenou právě pro rady v oblasti přechodu na digitální vysílání, případně i web www.digitalne.tv. "I v dalších informačních zdrojích - jak na webu, tak na informační lince Českého rozhlasu nebo České televize - je dostatečná struktura nejfrekventovanějších otázek a příslušné odpovědi včetně videonávodů a grafických návodů," doporučuje Zdeněk Duspiva.

Webové stránky Českého rozhlasu, o nichž Zdeněk Duspiva mluví, najdete na adrese www.rozhlas.cz/digital.

Jak se mají zachovat ti, kteří dosud přijímají analogový signál? Jak bude vlna digitalizace postupovat Českou republikou? A zneužívají podle Zdeňka Duspivy někteří poskytovatelé digitálního vysílání současnou situaci přechodu z jednoho typu příjmu signálu na jiný?

Záznam celého rozhovoru se Zdeňkem Duspivou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

Jak by Zdeněk Duspiva charakterizoval vztah komerčních mediálních subjektů k digitalizaci? A které nové programy s sebou digitalizace přinese? Na tyto i další otázky odpovídal Zdeněk Duspiva v on-line rozhovoru.

autor: mmk
Spustit audio