Zbigniew Czendlik
Beatifikace neboli blahořečení, to je podle katolického kněze Zbigniewa Czendlika jakési posmrtné vyznamenání. Právě toho se dnes, v první květnový den, v Římě dostalo zesnulému papeži Janu Pavlu II. „Blahoslavený je ten, který slaví Boha,“ vysvětluje v rozhovoru s Václavem Žmolíkem. „Jde tedy o potvrzení heroické víry Jana Pavla II.“
Jan Pavel II., občanským jménem Karol Wojtyla, byl papežem více než 26 let. Jakým byl papežem? To, že byl dnes blahořečen, bylo podle Zbigniewa Czendlika možné i proto, že se za života jako svatý vůbec nechoval. „Byl člověkem z krve a masa, člověkem, který byl autentický a choval se přirozeně. Právě tato jeho přirozenost ho vynesla na piedestal.“
Srdečný, laskavý a plný humoru – takový byl podle nedělního hosta Radiožurnálu Karol Wojtyla i později papež Jan Pavel II. Kromě toho miloval literaturu, psal divadelní hry, závodně lyžoval, byl výborným fotbalistou, rád chodil po horách a jeho četné cesty po světě mu vynesly přezdívku papež Poutník. „Jeho cest bylo celkem 104,“ potvrzuje Zbigniew Czendlik. „Třikrát navštívil Česko, osmkrát Polsko. Nechtěl být svatým otcem ve Vatikánu, chtěl být farářem, který vyráží do světa za svými ovečkami.“
Zbigniew Czendlik sebe samotného – jako Poláka – označuje za příslušníka takzvané velké rodiny strýčka Karola. „My Poláci jsme na Jana Pavla II. pochopitelně hrdí. Byl prvním Polákem na svatopetrském stolci, jde o mimořádnou osobnost naší tisícileté historie. Jeho beatifikace tak je potvrzením toho, co si o Janu Pavlovi II. myslíme.“
Právě Jan Pavel II. byl tím, kdo se v roce 2000 omluvil za všechny chyby církve – zvláště za křižácká tažení, inkvizici a antisemitismus. Proč se tento krok u mnohých ve Vatikánu nesetkal s nadšením? Také na to se Václav Žmolík svého hosta zeptal. A padly i další otázky. Kdo je vlastně světec? K čemu nám světci jsou anebo jaký zázrak vlastně blahořečení Jana Pavla II. způsobil? Také to se od Zbigniewa Czendlika dozvíte v záznamu celého rozhovoru, který si můžete kdykoliv poslechnout v našem audioarchívu.
Záznam celého rozhovoru se Zbigniewem Czendlikem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka