„Zahradní stůl, který budete chtít předat dětem.“ Jak vypadá skutečně udržitelný design?
Co se vám vybaví, když se řekne „udržitelnost“? Nejde jen o recyklaci nebo snižování odpadu. Udržitelný může být i design – a to nejen z hlediska používaných materiálů. „Udržitelnost je jediný způsob, jak na této planetě zůstat,“ soudí Richard Vodička, ředitel studia 519, které stojí za designem různých značek sjednocených pod společností Mmcité+ a Egoé.
„To, že designér navrhne trendy produkt, který rychle zestárne, se dít nemá. Produkty mají být kvalitně zpracovány a z dobrého materiálu. Jejich výtvarná hodnota má být taková, že budou fungovat i za 10 let. Chceme něco, čemu budeme věřit,“ popisuje filozofii udržitelného designu Richard Vodička.
Zlínské studio 519 tvrdí, že věcem dává takovou podobu a kvalitu, aby si je lidé pořizovali na celý život. Důraz klade na čistý, nadčasový design, který neruší, ale vyvolává dobré emoce. Navrhuje například nádražní budovy nebo zahradní nábytek.
Čtěte také
„Chtěli bychom, aby to fungovalo jako dřív. Pokud si od nás někdo pořídí nadčasový zahradní stůl, chtěli bychom, aby ho jednou předal svým dětem na jejich zahradu, aby nešlo o něco, co se používáním opotřebí a skončí to na skládce,“ dodává.
Richard Vodička a jeho studio tak věří, že zárukou udržitelnosti je střídmý design, který na sebe nepoutá pozornost. „Naše realizace by na první pohled neměly mít extrémně agresivní vizuální jazyk.“
Podívejte se, jak vypadá například procesuální katalog studia, který získal ocenění v rámci Nejkrásnější české knihy roku:
Jako v dobách Tomáše Bati
Udržitelnost v pojetí studia 519 spočívá i v tom, jak jejich produkty vznikají. Nevyrábějí se totiž v dalekých továrnách, ale vždy přímo v daném regionu, za pomoci místních lidí.
„Je v tom asi onen nenechavý baťovský duch. Existuje tu duch kooperace,“ tvrdí Richard Vodička o Zlínském kraji.
Zaujal vás udržitelný design? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R s Richardem Vodičkou.
Související
-
Je libo boty z kaučuku a kávy? Česká designérka vyrábí ekologicky udržitelnou obuv
Budoucnost je mimo jiné i v udržitelné módě, věnovat se jí bude také čtvrteční podcast Budoucnost R. Podívat se na boty z hlediska ekologie už zkusili ve Zlíně.
-
Slovenská návrhářka vyrábí „veganskou kůži“. Ovlivní to trend fast fashion?
Slovenská návrhářka možná objevila způsob, jak zvrátit trend takzvané fast fashion. V Indii začala vyrábět plně odbouratelný materiál Malai z odpadní kokosové vody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.