Je libo boty z kaučuku a kávy? Česká designérka vyrábí ekologicky udržitelnou obuv

10. prosinec 2019

Ve čtvrtečním podcastu Budoucnost R budeme mluvit o udržitelné módě. Že se k výrobě bot a oblečení dá použít ledacos, vědí třeba ve Zlíně. Česká designérka se rozhodla začít své boty vyrábět udržitelným způsobem a zapojila do výrobu i materiály, jako je třeba kaučuk nebo káva. Podrobnosti přímo ve zlínské obuvnické hale zjišťoval reportér Vojtěch Koval.

Ve zlínské hale číslo 44 ve Vavrečkově ulici kdysi vyráběl boty samotný Baťa. A boty se tam šijí i dnes – mimo jiné boty značky KAVE z přebytečných látek a použitého kaučuku. 

„Všechny látky jsou odsud ze skladu, zbyly tu z předchozí výroby. Když například nějaká značka vyrobí tisíc tenisek a z metráže látek pak několik metrů zbyde, mohu tyto zbytky použít,“ popisuje Eva Klabalová, když spolu procházíme halu, ve které se její boty KAVE vyrábí. 

Zbytkový kaučuk

Nápad na boty, které by se vyráběly udržitelným způsobem, dostala Eva v Číně, kam po studiích odjela pracovat pro velké obuvní firmy. „Uvědomila jsem si, jak hrozně plýtváme materiály, které na výrobu používáme,“ vzpomíná. 

Poslouchejte každý čtvrtek ráno vědecko-technický podcast Budoucnost R od Radiožurnálu. Druhá epizoda z 12. prosince se věnuje návrhářství budoucnosti.

Na výrobu bot KAVE šla proto jinak. Jejich podrážky jsou z kaučuku, který zbyl po výrobě jiných bot. 

Stačí pět minut

Kaučuková podešev se na botu zapéká na takzvané nožce, na formě ve tvaru lidského kotníku mířícího chodidlem vzhůru. 

Podívejte se, jak se boty ve zlínské hale vyrábějí:

„Bota na kovové nožce se obalí podešví,“ ukazuje Eva a zasunuje nožku s botou do lisu, kde se kolem ní na několik vteřin sevře třídílná forma. Podrážka už se začíná trochu formovat, Eva na ni ale přidává další vrstvy – aby byla co nejpevnější a dlouho vydržela. „Po pěti minutách z lisu vyndáme v podstatě hotovou botu,“ říká.

Po spečení podrážky na ní zůstává ještě část materiálu, kterou je třeba oříznout. Tyto kousky už jsou takzvaně vulkanizované, tedy ztvrdlé teplem a tlakem, a nejdou už znovu použít na podrážky. Mohou ale posloužit jinde, například jako výplň do dětských hřišť nebo na silnice.

Uvnitř výrobní haly

Kávové boty

Využití zbytkových materiálů je podle Evy Klabalové jednou z cest k udržitelné módě. Mimochodem, na výrobu jedné ze sérií svých bot využila i materiál, který byste v obuvnickém průmyslu možná nečekali.  

„Spolupracuji s jednou lokální kavárnou. Dlouho mě štvalo, že se kávový lógr vyhazuje, tak jsem ho začala míchat s kaučukem a začala jsem vyvíjet směs, která se dá použít na podrážky na boty,“ vysvětluje Klabalová.

autor: Vojtěch Koval
Spustit audio

Související