Za koktavost může často čert a Mikuláš, připouští klinická logopedka. A v mém případě velký černý pes, dodává její klient
Koktá skoro půl století, ale při rozhovoru s Lucií Výbornou se to téměř neprojevilo. Vít Chalupa za to vděčí vlastní píli, soustředění, a především dlouhodobé práci s logopedkou Ilonou Kejklíčkovou. Pomocnou ruku by lidem s koktavostí mělo jejich okolí podávat už od dětství, zdůrazňuje lékařka. Diagnostické pobyty v minulosti byly spíše traumatizující. Dnes je to terapie formou hry, popisuje logopedka. Dospělí klienti mají výhodu v tom, že vědí, co chtějí. Pracujeme s každým.
Související
-
Ladislav Frej: Králova řeč není o koktání, ale o překračování vlastních hranic
Je oblíbeným českým hercem, který – byť jeho hlas zná zřejmě každý – nemá rád označení „dabér“. Po 60 letech se nyní vrací do brněnského Mahenova.
-
PORADNA: Logoped rodičům poradí, jak s dítětem pracovat, aby se zbavilo vady řeči
V poradně jsme si všímali správné výslovnosti. Logopedka Kateřina Trčková mluvila o tom, kdy je vhodné zajít s dětmi za odborníkem, a jak správnou výslovnost procvičovat.
-
Vědci zmutovali myši kvůli výzkumu koktání. Zajíkají se jako člověk
Výzkumníci na Washingtonově universitě v americkém St. Louis způsobili u myší genetickou mutaci, která má u lidí za příčinu poruchy řeči. Hlodavec se tak zajíká podobně jako koktající člověk. Doufají, že jim tento experiment pomůže odhalit příčiny vzniku koktání. Výzkum byl publikován v časopise Current Biology.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.