Z Hongkongu do českého vězení. „Většina pašeráků netuší, že jim může hrozit i trest smrti“
Po 5 letech se z vězení v Hongkongu do Česka vrátil 74letý penzista Vladimír Švec. Odsouzen byl na 27 let za pašování kokainu, zbytek trestu si musí odpykat v české věznici. Jaké typy lidí si obchodníci pro převoz drog vybírají? „Základní princip kurýrní přepravy nelegálních návykových látek je pestrost,“ tvrdí ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Kolik Čechů je v zahraničí odsouzených za pašování drog? Poslechněte si rozhovor.
Čtyřiasedmdesátiletý Švec byl v čínské provincii odsouzen za pašování tří kilogramů kokainu z Brazílie, nikdy ale vinu nepřiznal a soudní proces vždy označoval za spiknutí.
Čtěte také
Pozornost pohraničníků upoutal tím, že po příletu lehce dezorientovaný hledal svůj kufr. Dostal ho jako dárek po dvoutýdenním vyčerpávajícím pobytu bez peněz v Sao Paulu. Tam se dostal přes Afriku, aby převzal údajné dědictví, o kterém se dozvěděl z e-mailu. Svůj kufr nemohl na letišti v Hongkongu poznat a zkušení policisté podezřelého cestujícího zadrželi.
V době zatčení neuměl Švec ani větu anglicky, pro písemnou komunikaci tak využíval webové překladače. Po ročním vazebním vyšetřování následoval soud a sedmadvacetiletý rozsudek.
Rýži a fazole střídá česká strava
„Je to spiknutí. Šlo jenom o prachy, tady se vůbec nedá řešit milost. Nikdo mi neodepisuje. Já se chci dostat domů,“ tvrdil Švec při nejednom telefonátu z věznice Lai Chi Chok. Za mřížemi lepil pytlíky, přišíval poutka, podrobil se žaludeční operaci a stěžoval si na jednotvárnou stravu složenou z rýže a fazolí.
Penzistu navštěvovali ve věznici pouze zástupci české ambasády, kteří mu zpočátku zajišťovali překladatele, poštu od sestry a nakupovali některé věci osobní hygieny. V samotném vězení se pak seznámil s dalším českým důchodcem Luďkem Havránkem, který byl ve stejné době odsouzený za podobný trestný čin.
Ve vězení mimo ČR sedí desítky Čechů
Švec je první občan České republiky, kterého Hongkong vydal na základě smlouvy o vzájemném vydávání odsouzených. Ve vězení by měl zůstat do svých 93 let. Havránek se vydání do Česka nedočkal, zemřel před dvěma lety.
„O všech Češích, kteří vykonávají trest v různých zemích po světě, nevíme. Je to podmíněno tím, jestli si to přejí a jestli vyvíjejí nějaké aktivity pro to, aby k výkonu trestu došlo v České republice. Poslední bilance zhruba před třemi lety hovořila o necelých 40 lidech,“ odhaduje počet českých občanů v zahraničních věznicích Jakub Frydrych.
Podle čeho si drogové mafie vybírají kurýry pro pašování? A jak toto verbování v praxi probíhá? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Protidrogový koordinátor: Zavedením nových daní chci podpořit přechod od kouření k alternativám
Vládní koalice se neshodla na podpoře návrhu poslance Marka Bendy (ODS) snížit zdanění loterií. Proč mnozí odborníci na závislosti přesto považují Bendův návrh za rozumný?
-
Do Česka se vrátil penzista odsouzený v Hongkongu na 27 let za pašování drog
Čtyřiasedmdesátiletý Švec byl v čínské provincii odsouzen za pašování tří kilogramů kokainu z Brazílie, nikdy ale vinu nepřiznal a soudní proces vždy označoval za spiknutí.
-
E-mail sliboval milion dolarů, místo něj si 71letý Čech odpykává v Hongkongu 27 let za pašování kokainu
Jednasedmdesátiletý Vladimír do Hongkongu propašoval šest kilogramů kokainu. Vinu nikdy nepřiznal, tvrdil, že se stal obětí gangů. Radiožurnálu se podařilo s Vladimírem telefonicky spojit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.