Z Hongkongu do českého vězení. „Většina pašeráků netuší, že jim může hrozit i trest smrti“

22. listopad 2022

Po 5 letech se z vězení v Hongkongu do Česka vrátil 74letý penzista Vladimír Švec. Odsouzen byl na 27 let za pašování kokainu, zbytek trestu si musí odpykat v české věznici. Jaké typy lidí si obchodníci pro převoz drog vybírají? „Základní princip kurýrní přepravy nelegálních návykových látek je pestrost,“ tvrdí ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Kolik Čechů je v zahraničí odsouzených za pašování drog? Poslechněte si rozhovor.

Čtyřiasedmdesátiletý Švec byl v čínské provincii odsouzen za pašování tří kilogramů kokainu z Brazílie, nikdy ale vinu nepřiznal a soudní proces vždy označoval za spiknutí.

Čtěte také

Pozornost pohraničníků upoutal tím, že po příletu lehce dezorientovaný hledal svůj kufr. Dostal ho jako dárek po dvoutýdenním vyčerpávajícím pobytu bez peněz v Sao Paulu. Tam se dostal přes Afriku, aby převzal údajné dědictví, o kterém se dozvěděl z e-mailu. Svůj kufr nemohl na letišti v Hongkongu poznat a zkušení policisté podezřelého cestujícího zadrželi. 

V době zatčení neuměl Švec ani větu anglicky, pro písemnou komunikaci tak využíval webové překladače. Po ročním vazebním vyšetřování následoval soud a sedmadvacetiletý rozsudek.

Rýži a fazole střídá česká strava

„Je to spiknutí. Šlo jenom o prachy, tady se vůbec nedá řešit milost. Nikdo mi neodepisuje. Já se chci dostat domů,“ tvrdil Švec při nejednom telefonátu z věznice Lai Chi Chok. Za mřížemi lepil pytlíky, přišíval poutka, podrobil se žaludeční operaci a stěžoval si na jednotvárnou stravu složenou z rýže a fazolí.

Penzistu navštěvovali ve věznici pouze zástupci české ambasády, kteří mu zpočátku zajišťovali překladatele, poštu od sestry a nakupovali některé věci osobní hygieny. V samotném vězení se pak seznámil s dalším českým důchodcem Luďkem Havránkem, který byl ve stejné době odsouzený za podobný trestný čin.

Čeští kurýři pašovali drogy z Dánska do Grónska v tělních dutinách. Hrozí jim až 18 let vězení.

Ve vězení mimo ČR sedí desítky Čechů

Švec je první občan České republiky, kterého Hongkong vydal na základě smlouvy o vzájemném vydávání odsouzených. Ve vězení by měl zůstat do svých 93 let. Havránek se vydání do Česka nedočkal, zemřel před dvěma lety.

O všech Češích, kteří vykonávají trest v různých zemích po světě, nevíme. Je to podmíněno tím, jestli si to přejí a jestli vyvíjejí nějaké aktivity pro to, aby k výkonu trestu došlo v České republice. Poslední bilance zhruba před třemi lety hovořila o necelých 40 lidech,“ odhaduje počet českých občanů v zahraničních věznicích Jakub Frydrych.

Podle čeho si drogové mafie vybírají kurýry pro pašování? A jak toto verbování v praxi probíhá? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , agf
Spustit audio

Související