Vznikne nový typ práce. Lidé budou nasazovat a obsluhovat umělou inteligenci, v nemocnici bude AI fungovat jinak než ve výrobní firmě, vysvětluje vědec
Dvě třetiny současných žáků základních škol budou mít v dospělosti profese, které teď ještě ani neexistují. Alespoň to odhadují experti z oboru zaměstnanosti. Jedním z takových povolání bude nejspíš takzvaný prompter, odborník specializovaný na zadávání úkolů umělé inteligenci. „Myslím si, že se z promptování stane obecná schopnost, kterou se budou lidé učit už od malého věku, stejně jako dnes umíme vyhledávat na internetu nebo psát ve Wordu, vysvětluje vědec Lukáš Neumann.
Související
-
Tvorba s AI kreativně obohacuje, říká hudebník. Jak zní hudba, kterou složila umělá inteligence?
Beethoven nebo Dvořák nikdy své desáté symfonie nedopsali. Po mnoha desítkách let je ale podle originálních skic dotvořila umělá inteligence.
-
Počítač nikdy nedokáže to, co člověk. Mozek je postavený na úplně jiných principech, tvrdí neurolog
Společnost Median pro Český rozhlas připravila průzkum o umělé inteligenci. Jeho výsledkům se věnoval Jan Pokorný se svými hosty ve speciálním vysílání.
-
Umělá inteligence může pomoct i v dluhovém poradenství, předvídá sociolog. Nahradí AI práci lidí?
Na pracovním trhu se umělá inteligence bude využívat k pomocným úkolů, práci lidí nenahradí, odhaduje sociolog Daniel Prokop.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.