Vysokoškolští profesoři berou méně než učitelé na základce. To je neudržitelné, říká šéf asociace fakult Stejskal
Vzdělávají budoucí učitele a psychology, bádají, píšou odborné knihy, a vydělají si podobně jako pokladní v některých supermarketech. Akademičtí pracovníci s doktorským titulem v humanitních oborech berou průměrně 30 tisíc korun měsíčně. Stále častěji proto odcházejí učit na základní a střední školy, kde mají víc peněz. V Ranním interwiev problém objasňuje děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a předseda Asociace děkanů filozofických fakult Jan Stejskal.
Proč filozofickým fakultám chybí peníze na platy akademiků? Kde je ta hlavní příčina?
Čtěte také
Hlavní příčina tkví v podfinancování vysokých škol. S radostí jsem sledovali zvyšování platů učitelů na základních a středních školách, jsme tomu opravdu rádi. Nicméně ministerstvo zapomnělo, že tady má ještě další sféru školství, a to jsou vysoké školy. A tam k takovým posunům nedošlo, to znamená, že platy vysokoškolských pedagogů se sesunuly pod úroveň platů učitelů na základních a středních školách….
Jak vážná je teď situace na filozofických fakultách? Hrozí, že v příštích měsících nebudou mít na provoz nebo na platy? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nebyl jsem to já, kdo tuto situaci způsobil, vysvětluje dění v ČT její ředitel Souček. Rezignaci nezvažuje
-
Trump snížil cla na dovoz autodílů. ‚Nejistota zůstává, vozy se méně prodávají,' říká Petzl z autoprůmyslu
-
USA a Ukrajina vytvoří rekonstrukční investiční fond, oznámilo americké ministerstvo financí
-
Čech dostal trest vězení za úmyslné rozbití díla čínského umělce Aj Wej-weje