Všední život v Srbsku

8. březen 2009
Výzvy přítomnosti

Srbsko vzniklo jako samostatný stát už v roce 1878. Od roku 1918 se stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, po druhé světové válce až do 90. let bylo jednou ze svazových republik Jugoslávie. Po rozpadu společného státu tvořily Jugoslávii jen Srbsko s Černou Horou, která však v roce 2006 vyhlásila nezávislost. V roce 2008 vyhlásila svou nezávislost také srbská provincie Kosovo. V Srbsku žije skoro 8 milionů obyvatel a jeho rozloha je více než 88 300 kilometrů čtverečných.

O Srbsku jsme léta slýchali hlavně v souvislosti s občanskou válkou v Jugoslávii a v souvislosti s problematikou Kosova. Jak se ale v nám tak blízké zemi žije obyčejným lidem? Jsou všichni Srbové poznamenáni nacionalismem? Jak Srbové hodnotí politické události, které zmítají jejich zemí? Čím jsou obyvatelé Srbska zajímaví? Na to se pokusí odpovědět dnešní Výzvy přítomnosti. K mikrofonu jsme pozvali Karolinu Mihajlovičovou, Češku trvale žijící v Srbsku.

Všední život v Srbsku

autor: Petr Vaďura

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.