Vše, co děláme, máme natrénované a vyzkoušené. Někdy je ale potřeba improvizovat, říká pilot vrtulníku záchranné služby

14. říjen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letecký záchranář

Pilot vrtulníku záchranné služby v Liberci a Ústí nad Labem Michal Beneš byl dopoledním hostem ve studiu Radiožurnálu. Podle něho dnes už jen velmi málo zásahů dopadá katastroficky, protože zdravotní péče v České republice je na velmi vysoké úrovni a síť leteckých i pozemních záchranných služeb je velmi hustá.

Na Vinohradské ulici u Českého rozhlasu by ale raději nepřistával kvůli tramvajové trati a trolejím. Troufl by si ale přistát třeba na Václavském náměstí, lidé by prý prostor pro přistání udělali. Občas je u zásahu podle Michala Beneše i zábava – třeba když přistávali na parkovišti u městského úřadu v Děčíně a on se ptal kolemjdoucích strážníků, jestli musí za vrtulník platit parkovné.

Leteckým záchranářům můžete pomoci třeba tak, že když poletí na místo určení, kde budete i vy, můžete mávat vestičkou z auta nebo jiným viditelným předmětem. Ohrozila by vrtulník třeba srážka s dronem? „Nechtěl bych předjímat. Hodně záleží, kam bychom se trefili, jestli bychom trefili lyžinu, bednu nebo list, protože list rotoru je poměrně citlivá záležitost a jakýkoli kontakt s cizím předmětem může být fatální,“ říká Michal Beneš.


Všechno, co děláme, máme natrénované a nějakým způsobem vyzkoušené. To bláznovství je možná v tom, že to někdy zkombinujeme tak, že to na první pohled vyvolá úsměv, nebo se to zdá divné, ale nejsou to věci, které bychom neměly vyzkoušené. Michal Beneš o improvizaci záchranářů

Podle něho je jedním ze standardních postupů i improvizace, protože každé zranění je jiné, stejně tak prostředí, ve kterém zasahují. Poslední improvizaci při zásahu uplatnili v Labském údolí při vytahování horolezce, který byl na nepřístupném místě, a použili k tomu strom bez větví. Vrtulník, se kterým létá v Ústí, si s kolegy pojmenovali Barča.

Letecký záchranář musí být také trochu meteorolog, protože hovory o počasí jsou podle Michala Beneše časté. Používá také populární norské servery? „Využíváme spoustu různých numerických modelů – nejen ten norský, ale i český Aladin, nebo i polský model. Snažíme se informace kombinovat a hledat, který je zrovna dneska funkční, protože ne vždy ta předpověd vyjde,“ odpovídá Michal Beneš.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autoři: has , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...