Volby rozhodla obrovská účast. Pellegriniho prohra v prvním kole mobilizovala voliče vlády, říká velvyslanec Jindrák

Předseda slovenského parlamentu a šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini bude novým prezidentem. Přestože před dvěma týdny v prvním kole zaostal, druhé přesvědčivě ovládl díky masivnímu nárůstu voličské účasti i úspěšnému přetažení příznivců neúspěšných kandidátů. „Jeho prohra v prvním kole mobilizovala voliče nynější vládní koalice,“ komentuje pro Dvacet minut Radiožurnálu výsledky Rudolf Jindrák, český velvyslanec v Bratislavě.

Co rozhodlo slovenské prezidentské volby? Mají pravdu ti, kteří tvrdí, že to bylo strašení válkou?

To si nemyslím. Rozhodla je obrovská účast, která byla druhá největší v historii přímých prezidentských voleb. A pak celková situace na Slovensku. Válka v tom hraje určitě roli, ale Slovensko není úplně v dobré kondici.

Vystřídalo se v něm za posledních pět let pět premiérů, takže i po této stránce to byl neklid a lidé z něj hledali východisko. Proto zvolili Petra Pellegriniho.

Čtěte také

A čemu přičítáte relativně vysokou volební účast?

Je to celoevropský fenomén. Když se podíváte na volební účast v polských komunálních volbách, také byla poměrně vysoká. Myslím, že si lidé tačali uvědomovat, že skutečně mají zodpovědnost. Druhá věc je, jak mobilizoval voliče do druhého kola. Pellegrini získal o 600 000 hlasů víc než v prvním kole.

Proč právě Pellegrini?

Jeho prohra v prvním kole mobilizovala voliče nynější vládní koalice. Korčokovi přišli jeho voliči a ještě zhruba 150 000 dalších. Ale nezískal o 300 000 hlasů víc.

Jak si vysvětlujete, že předvolební průzkumy nesprávně předpovídali mnohem těsnější výsledek?

Když si vzpomenete na parlamentní volby na Slovensku, tak se první exit polly sekly o čtyři procenta. Souvisí to s tím, že když se agentury ptají lidí, tak jim neodpovídají to, co si myslí. Trošku mlží a možná se i bojí říct názor.

Myslím si, že by toto mělo být předmětem širší úvahy, do jaké míry jsou výzkumy veřejného mínění autentické a do jaké míry mají vypovídací hodnotu.

Rozhodnutí minorit

Pellegrini zvítězil i díky tomu, že se k němu nakonec přiklonili maďarští voliči. Jak se mu podařilo přesvědčit a dostat na svou stranu právě slovenské Maďary?

To bylo velmi důležité. Vedle voličů Národní strany to byly právě maďarští voliči, kteří víceméně vyslechli doporučení, které dostávali od svých vedoucích představitelů.

Čtěte také

Slovenští voliči s maďarskou národností uvažují jinak. Komunity na jihu Slovenska jsou koncentrované na jednom místě. V okresech Dunajská Streda a Komárno byly počty hlasujících hodně ve prospěch Petra Pellegriniho.

Poraženému Ivanu Korčokovi nepomohlo ani to, že ve volbách získal skoro o 200 000 hlasů víc než Zuzana Čaputová před pěti lety. Lze z toho vyvozovat, že kdyby bývala současná prezidentka usilovala o druhý mandát, nemusela by uspět?

Nejsem si jistý. Slovensko je rozděleno do několika táborů a netroufal bych si odhadnout, do jaké míry by tábor, který by volil paní prezidentku, byl silný. Byla by to podobná loterie jako v případě duelu Korčok-Pellegrini.

Předpokládám, že by paní prezidentka byla ve druhém kole volby, ale jak by to dopadlo, bych si netroufal odhadovat.

Co volba Petra Pellegriniho znamená pro česko-slovenské vztahy? Co pro Evropskou unii? A co pro Slovensko samotné? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , fos
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.