Vlastizrádcem z donucení. Od procesu s Rudolfem Slánským uplynulo 70 let
Přehrát celý seriál (5 z 5 dílů)
1. díl: Sympatický, ale uzavřený. Bývalý člen ochranky vzpomíná na Slánského
2. díl: Druhý nejmocnější muž. „Slánský byl za perzekuce po únoru 1948 odpovědný víc než kdo jiný“
3. díl: Stáli spolu v čele puče v roce 1948, nakonec Gottwald Slánského obětoval. Přežil ho jen o pár měsíců
4. díl: Většina obžalovaných v procesu se Slánským byli Židé. „Byl to obrat v politice ČSSR,“ tvrdí historik
5. díl: „Ve jménu míru žádám pro všechny obviněné trest smrti!“ Po osmi dnech procesu soud vynesl konečný verdikt
Muž, kterému se stal osudný režim a praktiky, které sám pomáhal vytvořit. Rudolf Slánský byl jedním z nejvýznamnějších komunistických politiků první poloviny 20. století. Pak ale přišel strmý pád. Od procesu s Rudolfem Slánským uplynulo 70 let. Připomeňte si pozadí tragických okolností jeho případu v novém seriálu Radiožurnálu vždy v 8:50.
Slánský byl československý politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během politického monstrprocesu v listopadu 1952 a v prosinci téhož roku popraven.
Čtěte také
Spolu s ním byl rozsudek smrti vykonán nad dalšími deseti odsouzenými – Vladimírem Clementisem, Otto Fischlem, Bedřichem Geminderem, Rudolfem Margoliusem, André Simonem, Josefem Frankem, Bedřichem Reicinem, Otto Šlingem, Karlem Švábem a Ludvíkem Frejkou.
Vyšetřovatelé proti Slánskému v roce 1951 shromáždili velké množství výpovědí a čekali na záminku k zatčení. Přišla téhož roku v listopadu v podobě dopisu s nabídkou k emigraci na Západ.
Sovětští poradci prohlásili, že adresátem dopisu je Rudolf Slánský. Zvací dopis k němu údajně mířil přes Herberta Kauderse, příslušníka americké tajné služby. Jak to s dopisem bylo doopravdy, není dodnes zcela jasné.