Proces s Rudolfem Slánským
183 magnetických pásek a přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který proběhl na začátku 50. let. Český rozhlas pásky získal zpět a zdigitalizoval. Nyní si můžete záznam poslechnout celý.
Všechny epizody
-
1
Den první: zahájení procesu a výslech Rudolfa Slánského
-
2
Den druhý: výslech Bedřicha Gemindera a Vladimíra Clementise
-
3
Den třetí: pokračování výslechů dalších obviněných
-
4
Den čtvrtý: výslech Josefa Franka a Evžena Löbla
-
5
Den pátý: pokračování výslechů dalších obviněných
-
6
Den šestý: výslech Karla Švába a Bedřicha Reicina
-
7
Den sedmý: výpovědi znalců a obhájců, závěrečná řeč hlavního prokurátora
-
8
Den osmý: vynesení rozsudků
Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Podobně Český rozhlas letos přinesl také další záznamy procesů z padesátých let a nově nalezený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.
Po stopách ztracené nahrávky
Ještě nedávno se přitom celý záznam spolu s filmovými dokumenty ze soudního líčení ukrýval ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech.
Proč právě tam? V roce 1962 pásy s nahrávkou zmizely. Tehdy se začaly otevírat a přešetřovat staré procesy. Pásy byly proto odvezeny z Archivu Českého rozhlasu neznámo kam, protože hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněn i Slánského proces...
Nějakou dobu ležely nejspíš na ministerstvu vnitra, odkud se vytratily už krátce po sametové revoluci a znovu se objevily až nedávno právě ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech.
Kdo byl Rudolf Slánský?
Politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během takzvaného monstrprocesu, který komunisté zinscenovali v listopadu 1952. Následně byl popraven. Jeho proces byl výstrahou pro ostatní – Josef Stalin chtěl vyvoláním strachu zabránit odtržení dalších spojenců, jak to nedlouho předtím udělala Jugoslávie.
V procesu byli dále obžalováni a odsouzeni: Bedřich Geminder, Ludvík Frejka, Josef Frank, Vladimír Clementis, Bedřich Reicin, Karel Šváb, Artur London, Vavro Hajdů, Evžen Löbl, Rudolf Margolius, Otto Fischl, Otto Šling a André Simone. Všichni byli členové strany a podíleli na fungování vládního aparátu.
Související
-
Komunistická justice – věděli „ti nahoře“ o vykonstruovaných...
Po únoru 1948 se v Československu změnilo takřka vše. Komunistická strana řídila veškeré dění ve státě i v životě jednotlivců. Formálně existovala soudní moc, jeden...
-
Proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského...
Přes čtvrt milionu lidí bylo v letech 1948 až 1989 v Československu odsouzeno v politických procesech. Popraveno jich bylo 241. Mimořádnou úlohu sehrály takzvané mo...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.