Objevený záznam prezidenta Masaryka: ‚Řemeslné politikaření nestačí.‘ Poslechněte si projev z 28. října 1931

25. říjen 2018

Dosud byly známé pouze čtyři zvukové záznamy prvního prezidenta Československa. Nově objevený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931 Český rozhlas digitalizoval a nyní si ho můžete celý poslechnout.

Čtěte takéRádio Retro právě vysílá výběr z autentických záznamů především ze 30. let

Na záznamu vystupují také předseda poslanecké sněmovny Jan Malypetr (od 0:00), předseda senátu JUDr. František Soukup (od 0:55) a předseda vlády Jan Udržal (od 4:09). Samotný projev TGM začíná ve 4:45.

Tomáš Garrigue Masaryk pronesl projev 28. října 1931 k zástupcům Národního shromáždění a vlády. V době probíhající hospodářské krize se obrací k elitám národa a kritizuje korupci.

Je na čase, aby politika a celý život stal se opravdovější, aby přestala bezstarostná povrchnost a pohodlná lhostejnost.

Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Podobně Český rozhlas letos přinesl také digitalizovaný záznam procesu s Rudolfem Slánským a další politické procesy z 50. let. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.

Přečtěte si přepis celého projevu zde.

Spustit audio

Související