Vlastimil Brodský by oslavil 100. narozeniny. Víte, jakému umění se chtěl věnovat, než se stal činohercem?
Před rovnými stoletím se v Ostravě-Hrušově narodil nositel jednoho z nejcharakterističtějších hlasů mezi českými herci – Vlastimil Brodský, představitel Karla IV. ve filmové Noci na Karlštejně nebo dědy Drchlíka ze seriálových Návštěvníků. Začínal u E. F. Buriana, spoluzakládal divadlo Větrník, ale pak už byl celý život věrný pražskému Divadlu na Vinohradech a příležitostně hostoval v Národním divadle.
„Strašně těžko se smiřuji s projevy úcty k tomu, co jsem dělal na poli kulturního snažení. Mám pocit, že to je nezasloužené – člověk si jaksi neuvědomuje společenské postavení,“ říkal v roce 1998 v Českém rozhlase Vlastimil Brodský.
Čtěte také
Je známo, že o to svoje se na rozhlasové vlně nejvíce zasloužil dlouholetým každodenním vyprávěním pohádek Skřítka Hajaji. Rozhlasový archiv ukrývá nepříliš kvalitní zkušební nahrávku z roku 1960 dokazující, že původní jméno pohádkového vypravěče mělo znít jinak než Hajaja: „Jsem Lucián, můj čas je podvečer.“
Stejný archivní záznam přitom prozrazuje, že jsme ho vůbec nemuseli poznat jak činoherce. Připomněl to v souvislosti se vzpomínkou na své rodiče: „Uspokojovalo je to, že jsem k divadlu nešel jako herec, ale tanečník. Ta moje tělesná schránka nedávala valné možnosti zvedat trošku těžší partnerky, tak jsem věděl, že tam asi neuspěju.“
Vlastimil Brodský přemýšlí o herectví, rok 1981
Pro svůj dobrovolný odchod ze života zvolil Vlastimil Brodský 20. duben roku 2002.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
P. Diddy se vrátí do vazby, soud ho nepropustil na kauci. O trestu se rozhodne v říjnu, hrozí mu 20 let
-
Moravu a jih Čech zasáhnou silné bouřky. Napršet může až 50 milimetrů srážek
-
Jsme na tom demograficky tak špatně, že migranty potřebujeme, upozorňuje Rozumek
-
Kdo tam? Nejvtipnější národ! Češi vyšli jako vítězové výzkumu o humoru, porazili 29 rivalů