Vladimír Mlynář: Vliv Petra Kellnera na politiku se démonizuje, s politiky se scházel minimálně

Jak se změní skupina PPF po náhlé smrti svého zakladatele a hlavního majitele Petra Kellnera? Kdo a jakým směrem povede PPF v příštích letech? A jaký vlastně byl Petr Kellner? Moderuje Tomáš Pancíř.

Od havárie vrtulníku s Petrem Kellnerem na palubě uplynulo 11 dnů, máte jako vedení PPF nové informace, jak pokračuje vyšetřování?

Čtěte také

Nemáme, protože vyšetřování leteckých katastrof je velmi dlouhé, standardně to bývá rok až dva. Bude na vyšetřovatelích, jak se to posoudí. Nic nenasvědčuje technické poruše, zřejmě šlo o souhru nešťastných náhod.

Petr Kellner vlastnil skoro 99 % akcií PPF, máte informace, že připravil nějaký scénář pro případ, že by zemřel?

PPF je ohromná firma, podnikáme v 25 zemích, spravujeme miliardové majetky a funguje tam nějaký systém. Petr Kellner se podílel na rozvojových, vizionářských projektech, ale na druhou stranu všechny firmy v rámci skupiny mají své kvalifikované managementy, které normálně fungují. Nepředpokládáme, že by chod skupiny byl ohrožen.

Přece jen je ale vlastník důležitější než management. Máte zprávy o tom, že by Petr Kellner připravil scénář, kdo by měl být dalším vlastníkem a s jakým podílem?

Nejsem oprávněn mluvit za rodinu. Nemám ale žádnou informaci, která by ukazovala, že je dědicem někdo jiný než rodina. 

Pietní místo k uctění památky Petra Kellnera, PPF

Ve všech komentářích k náhlé smrti Petra Kellnera se řešilo, do jaké míry a jakým směrem ovlivňoval českou politiku. Jak velký vliv na politiku Petr Kellner měl?

Měl vliv tím, že měl titul nejbohatšího Čecha. Spravujete-li takto velký majetek, pak vliv máte. Měl vliv i tím, že nevystupoval veřejně a chránil si soukromí. Nechtěl být celebritou. Jeho vliv na politiku je ale nesmyslně a zbytečně démonizován. Přičítaly se mu – nebo nám – vlastnosti, které jsme neměli a nemáme.

A co je to ovlivňovat? Stejně jako jiné velké společnosti často mluvíme s politiky a říkáme jim svůj názor. Když chce někdo zavést například sektorovou daň, tak samozřejmě vysvětlujeme, že sektorová daň sektor zničí a přenese se to do cen. Existují aktivisté, kteří říkají opak, a politici se pak musí rozhodnout. Jenže zatímco u aktivistů veřejnost vnímá, že je to v pořádku, když to dělá firma, tak se nad tím vznáší otazník.

Scházel se Petr Kellner s vrcholovými politiky?

Téměř minimálně. To byla moje práce.

Kdo je Ladislav Bartoníček, který nyní stojí v čele PPF? A bude pokračovat fúze Monety, Air Bank a Home Creditu? Poslechněte si celý rozhovor. 

autoři: Tomáš Pancíř , als

Související