Vláda by teď měla především pomáhat rodinám s dětmi s nižšími příjmy, doporučuje sociolog Prokop

11. říjen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Z domácností, které byly ekonomickou situací nejvíce zasažené, patří rodiny s dětmi (ilustrační foto) | Foto: Pixabay

Vláda se musí snažit o to, aby dělala opatření, které pomáhají domácnostem, které byly nejvíc zasažené. To jsou domácnosti s dětmi s nižšími příjmy, říká sociolog Daniel Prokop

Inflace meziměsíčně nerostla, naopak klesá, příjmy domácností ale nerostou. „Situace relativně stagnuje, což je pozitivní zpráva, že se zastavil nárůst ekonomických problémů. Ale pořád je zhruba třetina domácností, které měsíčně neušetří skoro nic, buď jsou v minusu, nebo ušetří maximálně 500 korun,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop, podle kterého počet domácností, které jsou na hraně v měsíčním rozpočtu, je výrazně vyšší než před dvěma lety.

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

autoři: Tomáš Pancíř , prh

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.