Příspěvek na bydlení v Praze může čerpat i rodina s příjmem 70 tisíc čistého, kritizuje dávkový systém sociolog
Chystá se reforma některých dávek, například příspěvků na bydlení, na dítě a dávek pomoci v hmotné nouzi. „O dávky v Česku žádá zhruba 20 procent těch, kteří na ně mají nárok, řada lidí o tom neví nebo s k nim přes přehlcené úřady práce nedostanou. Na druhou stranu mají hodně širokou cílovou skupinu. Třeba příspěvek na bydlení v Praze může čerpat rodina, která má příjem 70 až 80 tisíc korun čistého,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Odepsat zaměstnanecké benefity? Stát by víc ztratil, než ušetřil, říká předseda odborářů Středula
Co chtějí odboráři na schůzce s vládou prosadit? Proč se tolik zasazují o zachování současné podoby zaměstnaneckých benefitů?
-
Prokop: Ukrajinští uprchlíci důchodový systém nevyřeší, z kvalifikovaných pozic by ale velmi pomohli
Za selhání státu také považuje to, že v některých školách vznikají segregované třídy: „Stát není schopný řídit regionální školství a nastolit jednotnou politiku.“
-
Apolena Rychlíková: Upadající lidovci vsází v krizi na osvědčená témata: zneužívání dávek a rasismus
Poslední průzkum voličských preferencí, zpracovaný agenturou Median pro letošní červen ukázal, že jedna z vládních stran, KDU – ČSL, se propadá na dvě procenta podpory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.