Varianta omikron má zhruba padesát mutací, rychle se šíří a moc toho o ní nevíme
Nová varianta koronaviru pojmenovaná omikron je potvrzená už i v Česku. Kvůli dosud nejvíc zmutované variantě koronaviru státy po celém světě opět omezují turismus (nejnověji Japonsko) a zavádějí karantény pro cestující ze zemí, kde se omikron objevil. Co vlastně ony mutace znamenají?
Omikron je varianta koronaviru, která má několik desítek mutací. Koronavirus se skládá z bílkovin, které tvoří aminokyseliny. Představte si koronavirus jako dům složený z lego kostek. Kostky jsou aminokyseliny. Z kostek postavíte zeď – tedy bílkovinu. A když dáte pár zdí dohromady, pár bílkovin, postavíte dům, tedy koronavirus.
Když pár kostek vyměníte, pořád je to dům. Ale jiný. Je to jeho jiná varianta. To stejné funguje u koronaviru. Když se změní pár aminokyselin, vznikne nová varianta koronaviru.
Zatím víme zhruba o padesáti mutacích omikronu. A proto tenhle dům vypadá úplně jinak než všechny, které jsme dosud viděli. Když budete stavět domy z lega často, tu a tam taky vyměníte pár kostek. Je to náhodné, ale může se stát, že zdi budou pevnější a odolnější. A nikdo nepozná, že je to ten starý dům.
Tohle dělá koronavirus sám od sebe. Tím, jak se v lidských buňkách replikuje, náhodně mění své části, aby se dokázal lépe bránit naší imunitní reakci.
Omikron pro lepší signál koronavirové antény
Za to, že se omikron rychle šíří, mohou mutace. Opět příklad: Na domech jsou antény, které vyčnívají a kterými se domy snaží připojit k rozhlasu, televizi nebo internetu. Když vyměníte část antény, lépe ji nasměrujete, třeba bude lepší signál.
Stejně tak koronavirus má paprsky, které z něj vyčnívají a kterými se připojuje na lidské buňky. Když uděláte pár mutací na koronavirovém paprsku, taky se možná změní jeho vlastnosti. Bude pro něj třeba snazší se připojit na lidské buňky a vniknout do nich.
O omikronu toho ale zatím víme málo, tuto variantu musíme víc prozkoumat.
Související
-
Prodělali jste covid a stále se cítíte oslabení? Nejste sami, příčiny post-covidu vědci hledají
Jako dlouhý covid nebo post-covid označují lékaři stav, kdy se lidé sice vyléčí z nákazy, ale ani po několika měsících se necítí úplně zdraví. Co by za ním mohlo být?
-
Hybridní imunita: Prodělaný covid a k tomu očkování je nejúčinnější ochranou i proti mutacím viru
Nejlépe jsou proti covidu-19 chráněni lidé, kteří mají za sebou nemoc i očkování. Takzvaná hybridní imunita je chrání i proti variantám virů, se kterými se ještě nesetkali.