V Česku je třtinový cukr drahou alternativou, ale v Egyptě třou jeho pěstitelé bídu s nouzí. A za všechno může korupce, tvrdí

Skoro polovinu zemědělské plochy podél egyptského Nilu pokrývá cukrová třtina. Vysoké porosty jsou základem pro výrobu cukru, v minulosti ale také poskytovaly úkryt různým zločincům a ozbrojencům.

V Česku je třtinový cukr drahou alternativou k běžnému řepnému sladidlu. V Egyptě přitom třou pěstitelé třtiny bídu s nouzí. Právě v těchto dnech odvážejí svou úrodu do státních cukrovarů a pak budou měsíce čekat na výplatu stanovené ceny.

  • Na březích Nilu v jižní části Egypta se vlní několik metrů vysoké porosty cukrové třtiny. Pokrývají skoro polovinu zemědělských ploch v Egyptě, pro své pěstitele ale žádným zlatým dolem nejsou.
    " style="">
    Na březích Nilu v jižní části Egypta se vlní několik metrů vysoké porosty cukrové třtiny. Pokrývají skoro polovinu zemědělských ploch v Egyptě, pro své pěstitele ale žádným zlatým dolem nejsou.
    " style="">
    Na březích Nilu v jižní části Egypta se vlní několik metrů vysoké porosty cukrové třtiny. Pokrývají skoro polovinu zemědělských ploch v Egyptě, pro své pěstitele ale žádným zlatým dolem nejsou.
0:00
/
3:30

Několik metrů vysoké porosty pokrývají skoro polovinu egyptské zemědělské plochy, hlavně na březích Nilu, na horkém jihu země. Vedle velkých pěstitelů živí třtina i ty úplně drobné farmáře s malými políčky.

„Pracovat musíme, bez toho peníze nebudou. Dneska děláme od šesti od rána, pak jsme měli půl hodinky přestávku na oběd. A poté pokračujeme až do západu slunce. Vypijeme litry vody,“ popisuje Ahmad.

Za tuhle dřinu dostává v přepočtu asi 70 korun za den. „Není to moc, ale jsme rádi i za to. Doma mám šest dětí, musím jim dát najíst. Až skončí sklizeň třtiny, půjdeme pracovat o farmu dál,“ vysvětluje.

Čtěte také

Zemědělci jsou závislí na výkupní ceně státních cukrovarů. A ta je podle Radžaba nízká. Důvodem je podle něj korupce. „Platí nám jen na základě ceny cukru. Zbytek přitom rozkradou, protože ze třtiny se dělá spousta dalších věcí: melasa, etanol, dřevotříska. Farmáři se ale bojí cokoliv říct,“ přibližuje.

Třtinová pole byla v 90. letech proslulá tím, že se v nich úspěšně schovávali islamističtí ozbrojenci. „Schovávali se tu i normální zločinci obecně, nejen teroristé. Třtina je vysoká a policisté je tam nemohli najít. Jedině farmář ví, jak se v ní pohybovat. Když přijede třeba policejní důstojník z Káhiry, ve vysokém porostu se prostě ztratí,“ vybavuje si Badawí z nedaleké vesnice.

Třtinová pole byla v 90. letech proslulá tím, že se v nich úspěšně schovávali islamističtí ozbrojenci

Slunce pomalu míří za obzor a dělníci za chvíli zamíří domů. S klesající teplotou stoupá jejich nálada. Zítra v šest je tu ale znovu čekají mačety a další horký den.

autor: mac