V Americe se opět konal pochod na Washington. Projev přednesli také potomci Martina Luthera Kinga

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Před Lincolnovým památníkem to vřelo. Mluvčí vyzývali k lásce a toleranci
0:00
/
0:00

Hlavní město Washington vidělo během několika hodin dvě naprosto odlišené verze Spojených států. V té první se prezident Donald Trump za plotem Bílého domu ve své nominační řeči ušklíbl nad tím, že by v Americe existovala společenská nespravedlnost. Druhý den se právě kvůli ní o kus dál sešly tisíce lidí a zaplnily prostranství před Lincolnovým památníkem.

Takzvaný Pochod na Washington se poprvé konal v roce 1963 v rámci tehdejšího boje Afroameričanů za občanská práva. Letos byl pokračováním současných protestů proti systémovému rasismu.

Velká vodní nádrž před Lincolnovým památníkem je obležená tisíci lidí. Čím blíž památníku, tím víc se bezpečné rozestupy mění v méně bezpečné.

Lidé, většinou v rouškách, si občas zaskandují, sedí na trávníku a poslouchají projevy příbuzných, černošských obětí policejních zásahů, politiků, včetně viceprezidentské kandidátky demokratů Kamaly Harrisové nebo Martina Luthera Kinga.

Stále stejný sen...

Nejstaršího syna bojovníka za lidská práva, který na stejných, mramorově bělostných schodech pronesl svá nejznámější slova přesně před padesáti sedmi lety.

Nenechala si ujít pětadvacáté ani padesáté výročí pochodu. Se svým psem přijela i nyní, z Columbusu ve státě Ohio

Byl jsem tenkrát docela mladý, ale co si vzpomínám, tak to bylo mnohem, mnohem horší. Mnohem víc lidí ospravedlňovalo segregaci a diskriminaci, černošští Američani měli daleko méně příležitostí. Takže hodně se změnilo k lepšímu,“ myslí si Phillipp.

Ale pokud jde o uvězňování a práci policie, tam je stále docela dost co napravovat,“ říká tento pamětník, který se i v důchodovém věku účastní části pochodu z dvě stě kilometrů vzdáleného města Charlottesville ve Virginii.

Někdo přijel i z větší dálky. Sice ne pěšky, ale Cathy se svým psem dorazila až z Columbusu ve státě Ohio. Už tu byla i při pětadvacátém a padesátém výročí původního pochodu na Washington. Letos poprvé vážila cestu, i když výročí není kulaté.

Ze všech koutů Států

Tohle jsem si v takovém roce nemohla nechat ujít,“ směje se. Očima i ušima můžeme vnímat všudypřítomné poselství: Běžte letos volit, pokud možno brzy, a zbavte Ameriku Donalda Trumpa.

Transparenty a skandování. Lidé se probudili, ačkoli pochod na Washington letos nemá kulaté výročí

Říká se, že Ohio je republikánský stát, ale myslím, že letos se to nestane. Nemyslím, že lidi budou volit Trumpa. Před několika dny řekl, ať lidi bojkotují Goodyear – to je zaměstnavatel, za kterého náš kongresman bojuje, pokračuje Kathy.

V Lordtownu zavřeli továrnu na auta. Lidi nemají práci. Já jako učitelka půjdu kvůli pandemii radši do důchodu. Do třídy se nevrátím, dokud to nebude bezpečnější,“ přibližuje svou situaci.

Lepší zítřky?

Republikáni tvrdí, že s Bidenem se všechno zhorší. Ale tuhle zemi spravují oni, to oni ji dostali do tak špatného stavu. Doufám, že přijdou Biden a Harrisová a napříč Amerikou všechno na dva týdny zavřeme,“ myslí si Kathy.

Doznívají poslední slova, tisíce lidí se zvedají z trávníku a zahajují pochod k nedalekému jinému památníku: Martina Luthera Kinga.

autoři: Jan Kaliba , | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související