Umění, které vytvořila umělá inteligence. V Karlových Varech vyrostla velkoformátová projekce
Výtvarné umění už dnes nemusí nutně tvořit jen lidé, nahradit je totiž postupně zvládá umělá inteligence. Jak takový proces funguje, o tom se teď můžou přesvědčit lidé v Karlových Varech. Dočasně tu totiž vyrostla velkoformátová obrazovka o 80 metrech čtverečných. Právě na ni se počítačem vygenerované obrazce promítají. Za projektem stojí takzvaná Alwynn NFT Gallery, která do Česka přijela ze Spojených států.
Velkou obrazovku v centru Karlových Varů už několik dní s údivem sledují davy lidí. Vůbec poprvé ji teď přišla zkontrolovat i kurátorka výstavy. S konstrukcí je, zdá se, spokojená. Vše je připraveno, aby se tu za chvíli začalo promítat jedinečné dílo od turecko-amerického umělce Refika Anadola. Unikátní je hlavně tím, jak vzniklo.
Čtěte také
„Refikova práce se skládá ze tří částí. Nejdříve vezme několik stovek tisíc až milionů volně dostupných snímků a ty pak vloží do vlastního algoritmu, který vytvořil. Algoritmus si pak interpretuje barvy, tvary a pohyb těchto obrázků, ze kterých vytvoří své vlastní dílo. Konkrétně toto se jmenuje Korálové sny, a to právě proto, že vzniklo z interpretací, jak by takový korál mohl vypadat.“
Naprogramovat takový algoritmus prý trvalo jeden rok. „Čím víc podobných věcí vytváříte, tím lepší v tom jste. A stejné je to i s algoritmem. Neustále ho trénujete na základě příkazů, které mu dáváte. Kdyby chtěl zítra Refik vytvořit podobné dílo, zabralo by to méně času, protože by to bylo zase o něco dokonalejší.“
Na hraně technologických možností
Refik Anadol programuje celý svůj život. Tento algoritmus zdokonalil hlavně kolem roku 2018, kdy spolupracoval se společností Google. V tu dobu byl jedním z průkopníků, který se rozhodl spojit umělou inteligenci s uměním. „Je to úplná novinka a je to opravdu na hraně toho, co se technika umí sama od sebe naučit. Ještě před 10 lety by to vůbec nebylo možné.“
Dílo na festivalu ve Varech lidé uvidí až do konce filmového festivalu.
Související
-
Dita Malečková: Naprogramovat si ideálního partnera? Ve vztahu člověka a stroje je naděje
Budeme už brzy číst knihy z pera umělé inteligence? Poslechněte si rozhovor s filozofkou a odbornicí na umělou inteligenci Ditou Malečkovou.
-
Umělá inteligence napsala rozhlasové příběhy. Mají celou dějovou linku včetně zápletky
Příběhy napsala pro Český rozhlas vůbec poprvé v historii umělá inteligence. Počítač musel nastudovat desetitisíce různých knih a autorů.