Umělá inteligence vytváří informační bublinu na míru. Učit se kriticky myslet je zásadní, upozorňuje filozof
David Černý je filozof, který se ve své práci zaměřuje na etický rozměr robotiky a umělé inteligence. Roboetika je od roku 2015 mainstream, zabývá se jí každá důležitá instituce. Populární je otázka práv robotů. Základní podmínkou je, aby měl tvor schopnost vnímat bolest a slast, potom je naše jednání vůči němu eticky relevantní. Za určité jednání nebude zodpovědný nikdo: nemůžeme vinit auto za to, jak se rozhodne, nemá morální kapacitu změnit volbu.
Související
-
Umělé inteligenci chybí intuice a emoce, je to jen marketingový tah, říká pedagog s nadprůměrným IQ
Naměřili mu IQ přes 200, ačkoli prý ve škole nebýval na špici. Karel Kostka je pedagog, ale také spisovatel a malíř. V čem je výhoda vysokého IQ a kde ho naopak brzdí?
-
Univerzální umělá inteligence je zatím stále velmi daleko, říká Anita Schjøll Bredeová
Až 95 % času ušetří vědcům při rešerších umělá inteligence Iris, kterou vyvinula. S Vojtěchem Kovalem si Anita Schjøll Bredeová povídala o současnosti i budoucnosti UI.
-
Algoritmy by měly pomáhat, ale ne rozhodovat, říká o umělé inteligenci v justici expert
Umělá inteligence a rozhodování prostřednictvím algoritmů pomalu proniká i do oblasti práva. Může mít umělá inteligence pozitivní dopad na soudní řízení?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.