Ukrajina v ohrožení. Jak se žije ve stínu války? Poslechněte si sérii reportáží z ukrajinsko-ruské hranice

„Do krytu z devátého patra paneláku nedoběhnete.“ Obyvatelé Mariupolu na východě Ukrajiny jsou na válku připraveni

Jedním z měst, která mohou figurovat v plánech na ruskou invazi na Ukrajinu, je přístav Mariupol, jehož dobytí by Rusku otevřelo cestu na anektovaný Krymský poloostrov po souši. Obyvatelé města žijí ve stínu ozbrojeného konfliktu už osm let, a tak si na neustálé ohrožení do jisté míry zvykli. Současná situace je ale velmi vyhrocená a válka může vypuknout prakticky kdykoliv. Lidé i úřady se proto připravují i na nejhorší varianty vývoje.

Atmosféra krásného počasí v Mariupolu

Slunečný víkend v Mariupolu má kouzlo téměř Azurového pobřeží. Tady nedaleko nádraží vybíhají vycházková mola daleko do Azovského moře a obyvatelé Mariunopolu si sem přicházejí s dětmi odpočinout – dát si něco dobrého, užít si slunce a šplouchání mořských vln.

Tato idylická atmosféra je ovšem klamná. Moje známá, která bydlí na východním konci města, volala, že do rána neusnula, protože slyšela kanonádu. Válka je tady opravdu za humny a obyvatelé města začínají čistit sklepy, ve kterých mají už od roku 2014 připravené provizorní kryty.

Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko vysvětluje, že kryty město plus mínus připravené má, ale v moderní válce už nehrají takovou roli, jak si lidé představují a jak to znají z filmů o druhé světové válce.

Jsme připraveni, o paniku ale nestojíme

„Při ostřelování východního předměstí Mariupolu před osmi lety nastala modelová situace. Spočítali jsme, že od momentu odpálení projektilu do jeho exploze uplynulo 35 vteřin. Další následovaly s půlminutovými přestávkami. Z přízemí rodinného domku sice stihnete utéct do sklepa, když ale první exploze nebo svištění minometných granátů uslyšíte v devátém patře sídlištního paneláku, do krytu už neseběhnete,“ popisuje Andrjuščenko.

Máme i plán evakuace, ale obnovovat ukazatele, kde jsou nejbližší kryty, to by bylo jako vyhlásit mobilizaci.
Petro Andrjuščenko, poradce mariupolského starosty

Jiná situace by nastala, kdyby ruská vojska obléhala město. „ V takovém hypotetickém případě by se otázka, kde mají lidé bezpečně přečkat obléhání, stala aktuální. Město má pro tuto variantu připravený plán krytů i zajištění potravin a vody pro delší pobyt. Máme i plán evakuace, ale obnovovat ukazatele, kde jsou nejbližší kryty, to by bylo jako vyhlásit mobilizaci. Kromě paniky by to jiný efekt nemělo,“ domnívá se poradce starosty Mariupolu.

Kam se schováme?

V ulicích města opravdu žádné příznaky paniky vidět nejsou.

Čtěte také

„Situace je klidná, obyčejná, pracovní. Má to jednoduché vysvětlení: My s těmito obavami a pocity žijeme od roku 2014, od začátku války. Lidé si uvědomují, že k ruskému vpádu může dojít přímo teď nebo zítra. Zvykli jsme si na to a víme, co dělat. Město je připravené, protože už tuto zkušenost máme,“ vysvětluje Petro Andrjuščenko

Mariupolané by ale přesto rádi věděli, kde město v případě nouze kryty otevře, říká pan Ilja. Jeho sestra sem utekla z Doněcku, a proto velmi dobře ví, jak jsou bezpečná útočiště potřebná.

„V roce 2015 to tak bylo. Starší dcera chodila do nedaleké školy, v jejímž podzemí byl kryt. Teď ale školu opravují a my nevíme, kde je nějaký jiný kryt. Tehdy jsme si připravili i sklepy, vyčistili je a nanosili do nich jídlo a vodu. Teď se o to nikdo nezajímá. Jediným krytem bude sklep našeho devítipatrového domu, víc nevím.“

Ilja i další doufají, že kryty potřebovat nebudou, jistotu ale nemá nikdo.

autoři: Martin Dorazín , and
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.