Třetí penzijní pilíř nefunguje, stát by měl k přispívání motivovat mladé lidi a omezit poplatky, tvrdí sociolog
Třetí pilíř důchodové reformy nefunguje, přitom tam byly velké státní příspěvky, proto jsou nutné změny, myslí si sociolog Daniel Prokop, podle kterého navrhované kroky vlády nejdou dostatečně daleko a neřeší zásadní věc – motivace lidí k přispívání a výraznější snížení poplatků bank, aby výnosy byly velké. „Je na zvážení, jestli investice má smysl, lidé si to přesouvají z účtu na jinou část účtu, dostanou k tomu příspěvky a vlastně to nehraje roli penzijního pilíře.“
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Život k nezaplacení: Co konkrétně změní vládní úsporná opatření?
Celý týden budeme v seriálu sledovat jednotlivých změn, které plánuje vláda. Změny DPH a ceny potravin, knih i novin, konec daňových výjimek i zvýšení odvodů OSVČ.
-
Předseda ČSSD: Reforma penzí je nastavena špatně. Představa, že se dá vyžít z 8 000, je nepřijatelná
ČSSD kritizuje vládní návrh penzijní reformy i úsporného balíčku a podpořila odborovou stávkovou pohotovost. Proč sociální demokraté sami nedokázali změnit penzijní systém?
-
Zvýšení odvodů se dotkne nízkopříjmových OSVČ, projeví se to ale ve vyšších důchodech, tvrdí ekonom
Jaké budou dopady vládních reforem na jednotlivé skupiny obyvatel? To rozebírají odborníci ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.