Toužíte po trošce nostalgie? Vydejte se do Lomnice nad Popelkou
Je to zámek, nebo není to zámek? Začátek tohoto výletu vám může připomínat jednu známou pohádku o nahé, ale i oblečené dívce. Pojďme se vydat do Lomnice nad Popelkou a odhalme tajemství netradiční stavby!
Když někdo neznalý místních poměrů přijede na náměstí, může se dopustit docela zásadního omylu. Může zaměnit jeden ze zdejších měšťanských domů za zámek. Samotné panské sídlo je totiž pěkně schované v rohu náměstí, zatímco takzvaný Hrubý dům je vidět už z dálky.
„Když na začátku 19. století postavili tuto budovu, okolo byly jen přízemní domy. Tohle však byla třípodlažní kamenná budova. Proto se jí začalo říkat Veliký nebo také Hrubý dům,“ vysvětluje původ půvabné klasicistní památky Jan Drahoňovský, ředitel Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou, což je instituce, která dnes v Hrubém domě sídlí.
Hned také dodal, že majitelé na podobně velký dům měli dostatek financí. Šlechtové ze Všehrd a Hrochova Týnce byli majiteli rozptýlené textilní manufaktury v Lomnici a širokém okolí. A jako správní podnikatelé využívali dům i pro svůj byznys.
Když byla v módě tudorovská novogotika
„Ve vstupní hale vykupovali plátna od tkalců z celého Podkrkonoší. V této budově se upravovala, barvila, sušila, expedovala do celého rakouského mocnářství, později do západní Evropy a ještě později také do Mexika,“ popisuje Jan Drahoňovský.
Ve vstupní hale, čili v „mázhausu“, uvidíte i dvoje staré kovové dveře, které dokládají, že už před Hrubým domem stával v těchto místech starší objekt, renesanční. Když po schodech vystoupáte do prvního patra, můžete si prohlédnout i „piano nobile“, tedy reprezentační místnosti.
„Jsme v Modrém přijímacím pokoji, který byl zařízen ve stylu anglické tudorovské novogotiky v 60. letech 19. století. Jednalo se o tehdy velmi módní styl, který vyznával černou a modrou barvu. Proto vesměs všechny exponáty jsou laděny právě do těchto barev,“ ukazuje Jan Drahoňovský.
Chudá oblast se proslavila bohatě malovaným nábytkem
V prvním poschodí budete mít zkrátka pocit, že ono přirovnání se zámkem bylo docela namístě. Můžete tu vidět i bohatou sbírku minerálů z nedalekého Kozákova, zdejší skříňkové betlémy, ale i betlémy mechanické, dále podmalby na skle nebo kolekci malovaného lidového nábytku. A právě ten rozhodně stojí za vidění!
„Podkrkonoší bylo chudou hornatou oblastí, ale přesto se tu nachází nejzdobnější a nejhezčí malovaný nábytek z celých Čech,“ zdůrazňuje náš průvodce.
Až tedy zatoužíte po trošce nostalgie a poučení, vyjeďte do Lomnice nad Popelkou. Hrubý dům na tamějším náměstí jistě nepřehlédnete.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na studium na Harvardu se chystal roky, teď je ohroženo. Českému studentovi hrozí, že mu zruší víza
-
Skrz jižní Čechy se prohnalo tornádo. Zanechalo za sebou vyvrácené a polámané stromy
-
Procházkovi na mistrovství světa chyběli elitní útočníci a Gudas. Vyzdvihl první formaci a Fleka
-
Hnutí ANO kritizuje vystoupení Fialy na Univerzitě Hradec Králové. Vedení školy odmítá politickou agitaci