Tipy na víkend 24.–26. ledna: japonské filmy, kysané zelí i hledání pohádek

Na zámek v Mníšku pod Brdy za pohádkou, do jihomoravských Pohořelic za kysaným zelím, do pražské Lucerny za japonskými filmy nebo do písecké galerie Sladovna za novou výstavou S jídlem si nehrajem. Také tam vás zavedou naše tipy na víkend. Pěkně si sobotu a neděli užijte!

Japonské filmy a kultura v Praze
V pražském kině Lucerna se koná 7. ročník festivalu japonského filmu a kultury Eigasai. Do 28. ledna uvede 16 japonských celovečerních filmů, velkou část v české premiéře. Neméně bohatý a originální je i doprovodný program.

O víkendu se uskuteční otevřený trénink bojového umění ninjutsu, dílny tradičních výtvarných disciplín a komorní výstava ikebany. Po celou dobu konání festivalu mají návštěvníci možnost prohlédnout si v prostorách kavárny kina výstavu výtvarných fotografií Zdeňka Thomy nazvanou Chuť čaje = Chuť zenu.


Zobrazit tipy na víkend 24.–26. ledna na větší mapě

Staňte se na hodinu a půl archeologem
Kde? V Muzeu hlavního města Prahy v sobotu od 10 hodin. Vyzkoušíte si práci na archeologickém výzkumu v terénu i laboratoři. Více na stránkách muzea www.muzeumprahy.cz.

Hledání pohádek v Mníšku pod Brdy
Cestu za pohádkou si mohou vaše děti užít tuto neděli na zámku v Mníšku pod Brdy. Při speciálních prohlídkách budou děti pátrat po ukrytých pohádkách. Kdo se nebojí vstoupit do tajemného Kouzelného sklepení, toho čeká točité schodiště do neznáma, kniha hříchů, kolem které musí projít, a potom hned čert se svítícíma očima. Čert je hodný a jmenuje se Brdík.

Prohlídka trvá 35 až 40 minut. Prohlídky se konají v časech 11.45, 12.45 a 13.45. Rezervace nutná na telefonním čísle 318 590 261. Více na www.zamek-mnisek.cz.

Tarbíci v zooparku
Udělejte si výlet a zajeďte do Podkrušnohorského zooparku. V expozici noktuária můžete nově pozorovat chovný pár zajímavých hlodavců vážících pouhých 60 gramů. Popis tarbíků egyptských připomíná popis postav z říše fantazie – drobné šedožluté tělíčko s bílým břichem, velmi dlouhé nohy připomínající nohy klokana s osrstěnými prsty, kraťoučké přední končetiny, velká hlava s kulatýma očima a velkýma ušima a nepřehlédnutelný ocas používaný jako kormidlo.

Za potravou se vydávají až po setmění. Většinu dne prospí. Návštěvníci zooparku se nemusí bát, že přes den tarbíky neuvidí. Díky opačnému režimu dne s nocí si je mohou v noktuáriu prohlédnout kdykoli v čase otevírací doby zooparku.

Tarbík egyptský

Lednový underground v Kralupech
Vydejte se v sobotu na multižánrový festival Lednový underground do Kralup nad Vltavou. V tamním Kulturním domě se vystřídá osm hudebních těles. Zúčastní se mimo jiné Dan Bárta s jazzovým Robert Balzar Triem.

Festival kysaného zelí
Sál Staré radnice v jihomoravských Pohořelicích provoní kysané zelí. V sobotu tam najdete Zelofest. Okoštujete na něm kysané zelí z různých koutů země. Výrobci se utkají o vaši přízeň i v soutěži.

Sochy z ledu v Jindřichově Hradci
Zamířit můžete taky do Jindřichova Hradce obdivovat díla ledosochařů. Akci doprovodí i Gurmánský víkend s živou hudbou ve vybraných restauracích. Celé město navíc ožije tancem, kejklířským vystoupením, koncerty nebo ohňovou show. V neděli se můžete těšit třeba na trio Ivana Hlase.

Závod horalů v Krkonoších
Přijďte fandit v sobotu horalům do Pece pod Sněžkou. V 11 hodin tam u dolní stanice lanovky startuje závod horských nosičů Sněžka Sherpa Cup.

Horor v divadle DISK
Čtyři hororové inscenace v jediný večer na jednom jevišti. Tak vypadá nejnovější představení divadla DISK, které můžete premiérově vidět v sobotu od 19.30. Absolventi herectví DAMU si hry půjčili z repertoáru pařížského divadla z přelomu 19. a 20. století a pojmenovali po něm i svoji adaptaci.

Do Rudolfina na koncert
V neděli si můžete v pražském Rudolfinu vyslechnout od 19.30 koncert amerického mužského pěveckého sboru Chanticleer.

Architektonická výstava v Praze
Kresby architekta, malíře a scénografa Bedřicha Feuersteina (1892 až 1936) vystavuje nový grafický kabinet ve Veletržním paláci v Praze. Výstava Možnosti architektonické kresby potrvá do 20. dubna. Feuerstein architekturu studoval postupně na několika školách. V roce 1912 se zapsal k Josipu Plečnikovi na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, byl také posluchačem techniky a nakonec i AVU ve škole Jana Kotěry.

Byl mimo jiné jedním ze zakladatelů moderní české scénografie, od roku 1920 pracoval jako scénograf Národního divadla v Praze. V roce 1924 odjel do Paříže, kde pracoval v projekční kanceláři architekta Augusta Perreta.

Úspěchy českých vědců v Egyptě a Súdánu
Úspěchy z posledních dvou let, kterých dosáhli čeští vědci v Egyptě a Súdánu, představuje nová výstava. Najdete ji v přízemí hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Návštěvníci se mohou seznámit s lokalitou Abúsír i výzkumem v oblasti súdánské Sabaloky.

Čtěte také

S jídlem si nehrajem!
Hernu v podobě kuchyně a také pocit, jaké to je procházet žaludkem, nabízí výstava S jídlem si nehrajem v písecké Sladovně. Jídlo dětem představuje hravou formou, počínaje výrobou potravin přes přípravu až po konzumaci. Interaktivní výstava, v jejíž každé části se děti mohou zapojit a dotýkat se různých objektů, potrvá do 27. dubna.

Ve Sladovně děti najdou odpovědi na otázky, jak vlastně jídlo vzniká, co se s ním děje v našem těle a jak dlouhou cestu potraviny urazí, než doputují na náš stůl. Žijeme čím dál tím víc od zdrojů toho, co jíme, a pro děti je čím dál těžší si představit, odkud se potraviny berou.

Jak se stravovali lidé v pravěku?
Pravěká hostina se stala hlavním tématem chystané výstavy v Lošticích na Šumpersku. Na expozici pracovníci muzea chtějí představit způsoby zpracování potravin a přípravu pokrmů od paleolitu až po příchod Slovanů na naše území.

Výstavu doprovázejí nejen nalezené předměty, které lidé v tehdejší „kuchyni“ využívali, ale i suroviny a rostliny. Nechybí botanická část včetně ukázky rostlin, které se zpracovávaly a používaly při přípravě pokrmů. Lidé uvidí i dnes neexistující odrůdy obilovin, které se nacházejí už jen v pěstitelských ústavech. Představu o tom, co lidé v těchto dobách jedli, si budou moci návštěvníci udělat i ze sušených plodů.

Tvorba Daniela Balabána v Ostravě
Národní divadlo moravskoslezské připravilo výstavu Staré zbraně, která představuje malířskou tvorbu ostravského umělce Daniela Balabána. Je laureátem Ceny Michala Ranného za rok 2012. Malíř a pedagog Balabán žije v Ostravě od 60. let. Od roku 1993 vede ateliér malby na Fakultě umění Ostravské univerzity. Výstava Staré zbraně představuje soubor obrazů z let 2001 až 2004. V Divadle Antonína Dvořáka potrvá do 6. března.

Výstava současného polského umění
V žatecké galerii Sladovna začala výstava Contextus, která představuje práce sedmi současných polských umělců, především vysokoškolských pedagogů. Svá díla tu vystavuje například Lidia Choczajová, Magdalena Kacperská, Jagoda Krajewská nebo Janusz Antoszczyk. Výstava v galerii, která je součástí areálu Chrámu chmele a piva, jenž spravuje město, potrvá do 10. března.

Smysly v Přerově
Plechové a drátěné plastiky, olejomalby s figurálními kompozicemi i specifické kresby zdobí prostory Galerie města Přerova. Výstavní prostory zaplnilo dílo průmyslového designéra Miroslava Straky. Výstava dostala název Smysly.

Jak žili severoameričtí indiáni?
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo výstavu o životě severoamerických indiánů. Ukazuje také, jak indiánská kultura ovlivnila životy některých lidí ve střední Evropě. K vidění jsou předměty, které lidé vyrábějí po vzoru indiánů, i fotografie z různých akcí, například táboření nebo tanečních slavností.

Čtěte také

Napajedla: Příběh města a Hřiště hraček
Napajedelské muzeum otevřelo dvě nové expozice. První z nich patří místní firmě vyrábějící motory, druhá je o dějinách města. Předsálí muzea s časovou přímkou představující dějiny města dostane novou obrazovou podobu s interaktivními odkazy. Expozice ponese název Příběh města. Návštěvníci mohou v muzeu nyní vidět také stálou expozici Hřiště hraček, která seznamuje s hračkami designérů Libuše Niklové a Alfréda Kluga.

Eduard Ovčáček v Brně
Práce Eduarda Ovčáčka, zejména komorní a střední formáty, představuje v těchto dnech výstavní síň Brno Gallery CZ v Domě umění. Příležitostí k uspořádání výstavy se staly loňské osmdesátiny autora, jenž své rozsáhlé dílo vytvářel mnoha výtvarnými technikami. Výstava potrvá do 7. února.

Vrchlabí: Zapomenutí hrdinové – sudetští Němci
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí hostí výstavu Zapomenutí hrdinové. Ta se věnuje osudům sudetských Němců, kteří se aktivně zapojovali do antifašistického odboje před druhou světovou válkou, během ní i po ní. Výstava vznikla ve spolupráci Muzea v Ústí nad Labem, Akademie věd a Národního archivu. Ve Vrchlabí má už své 28. zastavení a bude přístupná do 20. dubna.

Čtěte také

Dílo Ludmily Padrtové v Olomouci
První dáma české abstrakce – to je název nové výstavy v olomouckém Muzeu umění. Představuje kresby a obrazy pozapomenuté a znovu objevené autorky Ludmily Padrtové. Vůbec první retrospektiva malířky a kreslířky, která v 60. letech rozdala nebo zničila velkou část svého díla, zahrnuje přes 20 obrazů a 120 kreseb z let 1951 až 2013.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

autor: nah