10 minut, 50 korun a katastr nemovitostí. Zjistit vaše rodné číslo zvládne na internetu téměř každý

Na americkém internetu se proslavil umělec, který se převlékl za strom
Na americkém internetu se proslavil umělec, který se převlékl za strom

Víte, co všechno se o vás dá zjistit na internetu? Překvapivě docela dost věcí. Třeba k odhalení vašeho rodného čísla stačí lidem, kteří vědí, jak hledat, jediná věc – katastr nemovitostí.

Vyzkoušeli jsme si to na vlastní kůži. Respektive na kůži naší figurantky Lenky. Tu jsme posadili k počítači a datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka jí předvedl, co všechno o ní umí jednoduchým prohledáním internetu zjistit.

A bylo toho dost. Na získání prvních údajů mu stačilo zadat do vyhledávače Lenčino jméno. Se získanými údaji pak snadno získal další informace z katastru nemovitostí: stačilo vyřídit si dálkový přístup do katastru a okamžitě mohl hledat ještě podrobněji.

Získat Lenčino rodné číslo, trvalé bydliště a informaci, jaké nemovitosti vlastní, trvalo 10 minut a stálo to 50 korun. „Rodné číslo je v katastru jako jednoznačný identifikátor vlastníka,“ vysvětluje předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře.


Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation neboli GDPR) je nová legislativa EU, která chce výrazně zvýšit ochranu osobních dat občanů. V platnost vstoupí 25. května 2018. Nejen změnám, které přinese, se věnujeme od 19. do 23. března v seriálu Neviditelná, který vysíláme na Radiožurnálu vždy ráno v 8:50.

Za problém to přitom nepovažuje. „Pokud chce někdo jednat třeba o koupi nemovitosti, je namístě, aby existovala naprostá jistota, že se jedná s osobou, které nemovitost skutečně patří,“ dodává k tomu. „V budoucnu by možná bylo možné nahradit rodné číslo jiným kódem, máme totiž vysokou míru provázanosti údajů z katastru s registrem obyvatel.“

Také katastr nemovitostí chystá změny

I Český úřad zeměměřičský a katastrální ale v souvislosti s novým nařízením o ochraně osobních údajů, které začne platit 25. května, připravuje změny. Mimo jiné má v plánu zpřísnit dohled na tím, kdo si citlivá data vyžaduje.

„Například obce nebo instituce, které spravují velký majetek, mají dnes možnost získávat kopie datových souborů z celých katastrálních území. V nich dosud byly osobní údaje, ty se tak dostávaly mimo kontrolu katastrálních úřadů. Nově tyto osobní údaje zmizí.“