Těžkou životní situaci přetavili v byznys plný pozitivní energie. Mladíci loví v ulicích španělských měst „šťastné lidi“
Mladí pouliční fotografové v ulicích španělské Malagy hledají „šťastné lidi“. Všimla si jich spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubica Zlochová, když se nedávno procházela centrem tohoto turisty vyhledávaného andaluského města. U tamní katedrály postávali dva mladíci s klasickým fotoaparátem. Nechala se vyfotit a přitom se i leccos dozvěděla.
Dva vysocí blonďáci mi vysvětlují, že nejsou studenty žurnalistiky, jak jsem si nejprve myslela. Na velké černé skříňce, u které se svými fotoaparáty stojí, totiž mají nalepenou jakoby titulní stránku novin s názvem Prensa de Málaga, tedy Malagské noviny. Uprostřed stránky je fotografie neznámé dvojice a nad ní svítí velký titulek: „Hledáme šťastné lidi“.
Čtěte také
Myslela jsem si, že mladíci jsou aspiranty novinářského řemesla, vymysleli si na škole tuto akci a teď budou chtít někomu z kolemjdoucích cvičně položit pár otázek. Například jestli se dotyčný cítí být natolik šťastný, aby se dal vyfotografovat do studentských novin. Ale není tomu tak.
Brigáda plná úsměvů
Mladíci mi říkají, že ve skříňce zabalené do černé látky mají tiskárnu, a pokud si přeji, vyfotografují mě a na památku mi vytisknou titulku imaginárních novin s mojí fotografií. Souhlasím, protože pro podobné anachronismy mám pochopení. Přitom se dozvídám, že mladíci jsou středoškoláci a jmenují se Nikita a Arsenij.
Jsou bratranci původem z Ukrajiny a sem do Malagy přijeli před dvěma lety, když válka v jejich rodné zemi nabrala monstrózních rozměrů. Bylo jim tehdy 13 a 14 let. Aktivitě s fotografiemi se věnují každé volné odpoledne asi 2 hodiny. Tomu, kdo chce, vytisknou fotovzpomínku na návštěvu města – za dobrovolnou odměnu.
Podle Nikity jsou domácí i turisté nejštědřejší v sobotu. Tehdy je prý v centru i nejvíce lidí a taky tolik nespěchají. Mladí Ukrajinci mi vyprávějí, že podobné focení existuje i v jiných španělských městech, například ve Valencii, Alicante, Madridu či Barceloně. Jejich vrstevníci a rodáci prý brzy rozběhnou „projekt“, jak focení na ulici nazývají, i na Mallorce.
Nouzový plán
Arsenij a Nikita mi také vysvětlují, že to celé vlastně vymyslel už před několika lety jeden jejich starší krajan a že víc si najdu na Instagramu. Tento způsob, jak dostat pár eur od bezstarostného, leckdy i trochu marnivého turisty či domácího, mi přijde jako docela dobrý nápad.
To mi ale už kluci podávají vytištěnou A4. Na fotografii uprostřed titulní strany fiktivních novin z Malagy se tvářím bezstarostně i já. Ve svém nitru však až takovou radost necítím. Dám klukům nějaké peníze a přemýšlím, že jejich životní projekt byl určitě jiný než hledat a fotit tzv. šťastné lidi v ulicích Malagy.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Cílem Izraele není svrhnout íránský režim. Kdyby ale padl, jásal by celý Blízký východ, míní Pojar
-
Chameneí je snadný terč, ale zatím ho nebudeme likvidovat, napsal Trump a vyzval Írán ke kapitulaci
-
‚Žijí v zahraničí a nemají právo s majetkem nakládat.‘ Ruský soud znárodnil letiště Domodědovo
-
Po měsíci znovu vybuchla indonéská sopka Lewotobi Laki-Laki, chrlí popel do výšky přes 10 kilometrů