Teploty se budou do budoucna zvyšovat a s nimi přijde i pravidelné sucho, varuje klimatolog

25. duben 2019

Extrémní sucho, požáry, nedostatek vody ve studních zasáhly Česko o několik týdnů dříve než loni. Rok 2018 byl přitom velmi suchý. Nejhorší situace je na střední a jižní Moravě, v části Moravskoslezského kraje a v Polabí a Poohří. Co se stane, když nebude dostatečně pršet ještě další týdny? Odpovídá klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globálních změn AV.

Zemědělci popisují práci na polích jako prachovou bouři. Pícniny nemají dostatek síly k růstu, rostliny jsou malé a hrozí nedostatek krmiva pro chovaný skot. Sucho ale ničí také mák, pšenici, ječmen i řepku. Průběh sucha je podobný jako v roce 2012, kdy byly nejnižší výnosy plodin za padesát let a lesní požáry. „Dopady můžeme čekat velice podobné,“ říká klimatolog.

Sucho ohrožuje i divoká zvířata ve městech – pomozte jim miskou s vodou, vyzývají ochránci přírody

Veverka - voda

Extrémní nedostatek deště a postupující sucho ohrožují i divoká zvířata. Upozorňuje na to Český svaz ochránců přírody. Zejména ve městech trpí mnoho zvířecích druhů nedostatkem vody. V těchto dnech vyvádí totiž mláďata a voda jim schází pro běžné fungování. Ochránci proto vyzývají lidi, aby pomohli zajistit další zdroje. Stačí na vhodné místo položit misku s vodou. 

Sucho je ale vidět i v nedostatku vody v povrchových tocích, což po zimě nebývá obvyklé. „Problém je dlouhodobý nedostatek podzemních vod, který se nemá jak doplňovat a voda bude mizet,“ vysvětluje Pavel Zahradníček. Některé obce už vydaly opatření, jako zákazy napouštění bazénů, protože hrozí nedostatek vody ve studnách. „Pokud pořádně nezaprší, tento stav se bude prohlubovat.“

Dlouhodobé sucho trvá od roku 2014. „Za posledních pět let v některých oblastech chybí až roční úhrn srážek.“ Na Moravě a v Polabí chybí 40 procent srážek od začátku roku. „K dosycení půdní vláhy stačí méně, ale k doplnění spodních vod bychom potřebovali nadprůměrné období srážek. K podzemním vodám navíc potřebujeme zimu bohatou na sníh – a taková letos nebyla.“

Počasí ve střední Evropě je variabilní, ale dramatické sucho šest let po sobě tu ještě nebylo. Do budoucna se navíc počítá s razantním zvyšováním teplot. „To povede k tomu, že bude větší výpar z krajiny a tendence k suchu bude čím dál větší,“ varuje na závěr klimatolog Pavel Zahradníček.

autoři: Jiří Chum , | zdroj:
Spustit audio

Související