Tady vyhodili z vlaku Járu Cimrmana. Ze zastávky Kaproun můžete vyrazit do lesů České Kanady

Cestování po Stezce Českem se dá zpestřit různými alternativními trasami. Třeba v Nové Bystřici můžete nasednout na vlak a projet se po historické úzkokolejce na osamělou zastávku uprostřed lesů České Kanady a odtamtud pokračovat dál.

Stojím na nádraží v Nové Bystřici a čekám na vlak, abych se projel po historické úzkokolejné trati. Na nástupišti potkávám pana Jiřího, který vyrazil na výlet s celou rodinou. Na nástupišti jsme ale jediní cestující.

Čtěte také

„První ranní spoj je klidnější, je to přidaný spoj jenom v létě,“ vysvětluje vlakvedoucí Zdeněk.

Odlitek vynálezce

Z Nové Bystřice motorovým vlakem po úzkokolejce mířím na zastávku Kaproun. Ta je zajímavá nejenom tím, že leží osamocena uprostřed lesů České Kanady, ale také proto, že zde byl údajně z vlaku vyhozen fiktivní všeuměl a vynálezce Jára Cimrman.

Když cestující z vlaku vystoupí, může vedle zastávky spatřit mohylu Járy Cimrmana, ohniště Járy Cimrmana, a také jeho odlitek, který ho zobrazuje čelem k zemi. Tedy přesně tak, jak vypadl z vlaku.

Kaproun

Podle pana Jiřího, který na zastávce Kaproun také vystoupil, ale nevypadá všechno stejně, jako když tu byl naposledy před deseti lety. „Tady je to vykácený, tady byl les. Ale Jára vypadá pořád stejně,“ směje se.

Ze zastávky Kaproun vyrážím skrze lesy České Kanady směrem na Hrad Landštejn. Tam se opět napojím na Stezku Českem a pokračuju až do Slavonic. Celkově má tato alternativní trasa asi 25 kilometrů.

autoři: Patrik Salát , prh
Spustit audio