„Šel kolem nás jelen a řval.“ Turisté v Beskydech ale mohou narazit i na medvědy

Stezka Českem vede i přes Beskydy a v těchto dnech tam putuje i reportér Radiožurnálu. Při spaní venku si dává velký pozor. Tamní ochránci přírody totiž turisty varují, aby byli obezřetní. V Beskydech se totiž pohybují šelmy – medvědi, vlci anebo rysi. Kromě toho ale lidi, kteří spí pod širákem, občas vystraší ještě i jiná zvířata. 

„První noc okolo nás šel jelen a řval, naštěstí nevlítl do stanu,“ říká 83letá Jarmila z Brna, která podniká túry s těžkým baťohem na zádech. A to stejné její manžel. „Já jsem trošičku bojácnější, ale manžel se nebojí.“

Čtěte také

„Beskydy jsou jediné pohoří v České republice, kde se přirozeně vyskytuje z velkých šelem rys, vlk a medvěd. Rys ani vlk nepředstavují žádné nebezpečí pro člověka,“ vysvětluje František Šulgan ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, který se zabývá ochranou šelem.

Dva medvědi

Jak říká Šulgan, obava z medvěda může být oprávněná na našem území. A co by měl člověk udělat, když v lese na medvěda narazí? „Kritická vzdálenost je sto metrů, kdyby medvěd o vás nevěděl a šel proti vám po chodníku, tak to chce se zastavit a pomalinku vycouvat,“ radí.

Člověk v Beskydech musí být neustále na pozoru. „Jsou tu samé krpály. V noci přespávám v přírodě a musím na to být připravený,“ potvrzuje.

Podle Františka Šulgana se teď na území Moravskoslezských Beskyd pohybují dva medvědi.

autor: prh
Spustit audio

Související