„Často ošetřujeme cyklisty bez přileb,“ říká záchranář. Beskydská horská služba otevřela služebnu na Kohútce

V areálu Kohútka v Beskydech letos slouží horská služba i v létě. Na cestách je víc cyklistů a to znamená i víc úrazů. Horští záchranáři museli do teď vyjíždět až z Pusteven a to bylo mnohdy do jižní části Beskyd daleko. Horskou službu navštívila i naše reportérka při svém putování po Stezce Českem.

Čtěte také

„Museli jsme využít pomoci horské služby, ztratili jsme přední rychloupínák. Ale jsou horší věci, hlavně že jsme zdraví.“

Mojmír se synem stojí před chatou horské služby na Kohútce, schovávají si kola u kamaráda a horského záchranáře Romana Kalabuse. Ten už mě vede dovnitř do dispečerského centra výjezdové stanice.

„Přes noc máme pohotovost, vysílačka jede nahlas,“ ukazuje. A ruční vysílačky si berou s sebou do terénu. 

V zimě ošetřují hlavně děti

Teď už přicházíme do ošetřovny, kde jsou zdravotnické materiály, pánevní pás, dlahy. Zatímco v zimě ošetřují horští záchranáři hlavně děti, teď jsou to často starší cyklisté.

„Lidé, kteří nemají technické dovednosti, bez přileb. Ale řešili jsme dost interních záležitostí, jako třeba nevolnosti.“

Kromě výjezdů ošetřují záchranáři i drobná zranění, se kterými lidé přicházejí přímo do budovy horské služby na Kohútce. 

autoři: Veronika Žeravová , prh
Spustit audio

Související