Cimrman zanechal stopy všude. A vynalezl kompost, připomínají Čepelka s Bruknerem

2. červenec 2022

Herci Miloň Čepelka a Petr Brukner mají divadelní prázdniny, už se ale chystají na natáčení projektu Stopy Járy Cimrmana. Začne příští týden v Havlíčkově Brodě, pak na Vysočině, Moravě, Pardubickém kraji a v Jižních Čechách . „Pokusíme se zmapovat většinu míst, které jsou spojené s životem a dílem Járy Cimrmana,“ přibližuje režisér projektu Patrik Ulrich, který je společně s herci Divadla Járy Cimrmana hostem Vladimíra Kroce na Sadové kolonádě v Karlových Varech.

Dá se vůbec po všech knihách a dokumentech najít o Járovi Cimrmanovi něco nového?

Ulrich: To je právě ten cestopis. Divil jsem se už před mnoha lety, že ještě nikdo nenatočil o místech žádný dokument, proběhlo pár reportáží. Ale památných míst, pomníků, bust, muzeí, různých pamětních desek, kde Jára Cimrman třeba vůbec nikdy nebyl, je v České republice tolik, že o nich ještě nevíme. A potkáváme je různě jako turisté, když jdeme na nějakou zříceninu, ale protože je nikdo nezmapoval, tak jsme si s panem Svěrákem řekli, že to dáme do šestidílného seriálu.

Co má společného Havlíčkův Brod s odkazem Járy Cimrmana?

Čtěte také

Čepelka: On tam byl. On byl všude. Takže byl i v Havlíčkově Brodě a všude zanechal stopy. Někde zanechal i svoji lásku dokonce. I pivo uvařil, ležák. Jmenoval se po jeho otci – Leopold. Ale nařkli ho, že je málo vychlazený. A tam řekl tu slavnou větu – lepší teplé pivo než studená Němka.

Petr Brukner bude mapovat památky a hledat stopy Járy Cimrmana na Písecku?

Brukner: Písek, to je samozřejmě Křižíkova elektrárna. Potom budu v Albrechticích na Veselém hřbitově, pak v Budějovicích na přírodovědecké fakultě, kde je zvláštní odrůda ostružiníku. A tam jsem se dozvěděl, že Cimrman vynalezl kompost. Pak budeme ještě na slavné železnici, na úzkokolejce, kde je slavná stanice Kaproun. Tam Cimrmana vyhodili z vlaku, protože neměl lístek.

Bude v seriálu také díl věnovaný Praze?

Ano, závěrečný díl bude v Praze, protože jsme si uvědomili, že tam je tolik míst, které Cimrman navštívil nebo které jsou spojené s Divadlem Járy Cimrmana. Jako je Malostranská beseda, kde pánové začínali.

Jak bude v dokumentu přítomen Ladislav Smoljak? A na které filmové role rád vzpomíná Miloň Čepelka? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související