Tabery, Špaček, Ovčáček. Jak by podle nich měl vypadat ideální prezident?

4. říjen 2022

Česko bude mít od příštího března nového prezidenta nebo prezidentku. Člověka, který bude hlavou státu, tváří poštovních známek a některým dětem bude jeho fotografie viset zarámovaná nad školní tabulí. Kdo všechno se bude o prezidentskou funkci ucházet ještě není jisté, malí redaktoři z Dismanova rozhlasového dětského souboru se zatím rozhodli zjistit, co všechno musí správný prezident splňovat.

Pátý díl svého podcastu si děti rozdělily do pěti částí. V úvodu za pomoci politického komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka

Zjišťují, jaké pravomoci, úkoly a povinnosti vůbec prezident má, jaké jsou podmínky kandidatury a proč se Česká republika vydala cestou přímé volby.

Pozvání nejmladší rozhlasové redakce přijal také bývalý hradní mluvčí a uznávaný expert na etiketu Ladislav Špaček. Ten v podcastu mluví o tom, jak by se měla hlava státu správně chovat, které hodnoty vyznávat a jaká pravidla se týkají prezidentské etikety.

Vysvědčení pro Miloše Zemana

Když děti zjistily, co všechno s sebou práce prezidenta přináší, mohly se otevřeně zeptat na to, jak posledních deset let ve funkci zvládl současný prezident Miloš Zeman. Informační zdroje si pro to našly hned dva.

Pan prezident byl pravidelně v kontaktu s občany, jezdil s nimi na setkání a povídal si s nimi. A to je asi to nejdůležitější.
Jiří Ovčáček

Jako první s mikrofonem zamířily na Pražský Hrad, kde je ve své kanceláři přijal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Malí redaktoři se ho zeptali třeba na vztah k ruskému prezidentu Putinovi, vulgární slova, která prezident opakovaně použil ve vysílání Českého rozhlasu nebo i na téma zdravotního stavu v souvislosti s výkonem funkce.

Jiří Ovčáček

„Pan prezident v náročných zkouškách během svého mandátu obstál. A do byl pravidelně v kontaktu s občany, jezdil s nimi na setkání a povídal si s nimi. A to je asi to nejdůležitější,” myslí si Jiří Ovčáček.

Konfrontace za všech okolností?

Z Hradu členové DRDS zamířili za druhým zmíněným informačním zdrojem. V redakci týdeníku Respekt je přivítal jeho šéfredaktor Erik Tabery, který zhodnotil působení Miloše Zemana z pozice politického komentátora a dlouhodobého pozorovatele české politické scény.

Na lidi vůbec nemyslel. Ani na ty, co ho volili. To je téměř světový unikát.
Erik Tabery o prezidentu Zemanovi

S Jiřím Ovčáčkem se neshodl téměř na ničem, což dětem jenom potvrdilo, jak náročné je to téma. „To nejzajímavější je, že on na ty lidi vůbec nemyslel. Ani na ty, co ho volili. To je téměř světový unikát,” nesouhlasí komentátor.

Erik Tabery

On prostě razil spíš jen tu konfrontační politiku, vyřizování si účtů, dokonce i ty cesty do regionů, o kterých pan mluvčí hovořil, byly velmi zřídkavé. A navíc to byla spíš jeho kampaň,” hodnotí Erik Tabery.

Kampaň a proč jí ne/věřit

Posledním dospělým hostem podcastu je marketingový odborník Jakub Horák, který mluví o tom, jaké taktiky a postupy můžou kandidáti používat v kampaních, na co si mají lidé dát pozor a čím chtějí uchazeči o prezidentskou funkci voliče zaujmout.

A jak si svůj prezidentský ideál představují samy děti? Poslechněte si celý podcast.

autoři: Josef Kaňka , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související