Svatováclavská pouť se oděla do komornějšího hávu. Dominik Duka ve Staré Boleslavi vyzval k toleranci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přístup na svatováclavskou mši ve Staré Boleslavi měli jen zvaní hosté

Stovky lidí si ve Staré Boleslavi připomínají svatého Václava, patrona českého národa. Knížete nechal zavraždit roku 935 jeho bratr Boleslav u tamní baziliky, kterou dnes po její opravě slavnostně otevřel Dominik Duka a ve které bude vystaven svatováclavský meč a relikviářová busta. „Atmosféra je tu letos podstatně komornější než v předchozích letech,“ líčí reportér Pavel Lochař.

Pouze na velkoplošné obrazovce mohli věřící ve Staré Boleslavi sledovat letošní Svatováclavskou mši. „Místo tradiční mše na náměstí sloužil kardinál Dominik Duka mši v opravené bazilice svatého Václava. Před začátkem řekl Radiožurnálu, aby na sebe lidé byli slušní a tolerantní. Zmínil i to, že politický boj není osudem této země,“ shrnuje reportér Pavel Lochař.

Čtěte také

Do podoby poutě za svatého Václava se letos promítl také souběh s výročím 1100 let od zavraždění jeho babičky. „Oslavy jsou komornější, protože oficiální Národní pouť byla letos u příležitosti kulatého výročí úmrtí svaté Ludmily, která se konala před deseti dny v Tetíně,“ vysvětluje reportér.

autoři: Jiří Chum , Pavel Lochař , jkh
Spustit audio

Související